Borsa'da manipülasyon operasyonu

İstanbul, İzmir ve Ankara'da, "borsada manipülasyon yapıldığı" iddiaları üzerine düzenlenen operasyonda aralarında Metro Turizm'in sahibi Galip Öztürk ve Merko Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Duncan Blake'in de olduğu yaklaşık 40 kişi gözaltına alındı

 

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce, "borsada manipülasyon yapıldığı" iddiaları üzerine 3 ilde operasyon gerçekleştirildi. Yaklaşık 40 kişinin gözaltına alındığı operasyonların sürdüğü bildirildi.

Bu arada, operasyon çerçevesinde İzmir'de gözaltına alınan kişi, İstanbul'a gönderildi. İzmir Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekipleri, İstanbul'dan gelen talimat doğrultusunda H.A.İ'yi (46) gözaltına almıştı.

BORYAD: "Yatırımcının tedirgin olması söz konusu..."

Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali Bahçuvan, Borsa'da manipülasyon iddialarına ilişkin olarak, yatırımcıların tedirgin olmasının söz konusu olduğunu söyledi.

Bahçuvan, Borsa'da manipülatif işlemlerin olmamasını arzu ettiklerini ifade ederek, geçmiş dönemde küçük yatırımcıların bunlardan büyük zararlar gördüğünü belirtti.

Geçmişte de buna benzer operasyonlar yapıldığını hatırlatan Bahçuvan, "Yatırımcının tedirgin olması gibi bir şey de söz konusu" diyerek, yapılan operasyonun manipülasyon olup olmadığının bilinmediği kaydetti.

Bahçuvan, manipülasyonun önü açık bir kavram olduğunu dile getirerek, "Borsacıların, bu tür büyük operasyonlarla gözaltına alınması büyük para sahibi yatırımcıların sermaye piyasasından uzak durmasına yol açar. 'Yarın öbür gün ben de bu soruşturmalar kapsamında zan altında kalır mıyım' diye özellikle portföyü büyük yatırımcıların, sonrasında küçük yatırımcıların İMKB-100'de yer alamayan şirketlere yatırım yapmamasına yol açıyor" dedi.

Yapılan manipülasyon soruşturmaları sonucunda sorumluların cezaya çarptırılıp bu tip işlemlere girmesinin engellenmesi gerektiğini vurgulayan Bahçuvan, geçmişte aynı oyuncuların tekrar piyasalara döndüğünün görüldüğünü, bunun tam olarak bitirilmesinin sağlanması gerektiğinin altını çizdi.