Boru hattını korumak için ağaçlar kesilmiş

Boru hattını korumak için ağaçlar kesilmiş
Boru hattını korumak için ağaçlar kesilmiş
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Şırnak’ta İdil - Midyat Karayolu ve Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı’nın sağ ve sol kesimlerinde 150 hektarlık meşe ormanının PKK ’nın eylemleri gerekçesiyle kesildiği ortaya çıktı. BDP Grup Başkanvekili Mardin Milletvekili Pervin Buldan, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Buldan, İdil’e bağlı Süryani köyü olan Sare ve 90’lı yıllarda boşaltılan Mağaraköy arasında bulunan 10 kilometre uzunluğunda ve 4 kilometre genişlikteki 150 hektarlık ormanlık alanın güvenlik gerekçesiyle kesildiğini belirtti. Buldan, “Ormanların katledilmesindeki gerekçe nedir, hukuki bir dayanağı var mıdır?” diye sordu.
Güler, yanıtında ağaçların kesildiğini doğruladı. PKK’nın söz konusu bölgeye son beş yıl içinde 3 ayrı sabotaj düzenlediğini, 6 kez mayın döşediğini ve jandarma karakoluna da bir kez taciz ateşi açtığını belirten Güler, bu eylemlerde 2 vatandaşın öldüğünü, 9 askerin de yaralandığını belirtti. 

Güvenlik gerekçesiyle

Bakan Güler, Şırnak Valiliği’ne dayanarak verdiği yanıtta şöyle dedi: “İdil Kaymakamlığı’nca, güvenlik gerekçesiyle söz konusu ormanlık bölgelerin kesimi müracaatında bulunulduğu, bunun üzerine Cizre Orman İşletme Şefliği’nce hazırlanan Olağanüstü Hasılat Etası Raporu, Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü’nce uygun görüldüğü ve 22 Şubat 2013 tarihinde kesim işlemine başlanıldığı, yapılan işlemlerin Orman Kanunu hükümleri çerçevesinde gerçekleştirildiği belirtilmiştir.” Ormanın, Öcalan ile görüşmelerin başlamasının ardından kesilmesi ise dikkat çekti.


  http://www.radikal.com.tr/114857911485792

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  EĞER - pispor

  Öcalan ile çözüm süresi başladığından sonra bu ormanlar kesilmiş ise bu demektir ki devlet kürt sorunu için en ufak bir adım atmayacağıdır onların derdi PKK çekilsin biz punduna getirip imha ederiz kürt sorununu da biz demokratik yollarla çözeriz Bu devletin ya aklı yok yada parası çok Milyon kürdü yok etmeniz mümkün değil milyon kürdün isteklerini göz ardı etmeniz mümkün değil sadece bu günü yarını oyalar ceplerinizi doldurur günü geldiğinde ardınıza bakmadan gidersiniz Ama kürt halkına çok gördüğünüz Anadilde eğitimi bile çok görürseniz siz asla kürt sorununu ne çözersiniz nede bu ülkeyi demokratikleşmede bir adım ileri gidebilirsiniz

  Soruyu doğru kişiye sormak - PAN-ZEHİR

  Pervin Buldan soru önergesine verilen bu cevaptan sonra Kandil'e gitsin sorsun doğru mu diye,