@ismailsaymaz

Boş camiydi, cemevi oldu

Boş camiydi, cemevi oldu
Boş camiydi, cemevi oldu
Alevi köyüne yapılan cami, yıllarca tek başına namaz kılan imamın da gitmesiyle boş kaldı. Köylüler camiyi cemevine çevirip ilk cem törenini yaptı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Erzincan’ın Refahiye ilçesine bağlı Kürelik köylüleri 12 Eylül ’de zorla yaptırılan ve üç ay öncesine kadar imam dışında kimsenin namaz kılmadığı camide, cem töreni yaptı. En son imamın da terk ettiği camide yapılan ceme bütün köylüler katıldı.
 
İstanbul ’da kurulan Kürelik Köyü Derneği Başkanı Haydar Kement’in verdiği bilgiye göre, aralarında Sûnni inançtan kimse bulunmadığı halde 12 Eylül’den sonra köylerine ve köye bağlı Alacahan mezrasına iki cami yaptırıldı. Camilere atanan imamlar yıllar boyunca tek başlarına namaz kıldı. Geçen yıl camiye minare dikilmek istenince köylü imza toplayarak karşı çıktı. Köylülerin valiliğe başvurması üzerine minare yapımı durdurulurken, mezranın imamı da köyden ayrıldı. Üç ay önce de Kürelik Köyü imamının gitmesiyle cami boş kaldı. 

Hz. Ali resmi ve dede postu

Bir süredir cemevi yapmayı tasarlayan vatandaşlar Hubyar Sultan Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu ve Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’a danıştıktan sonra, boş camiye Hazreti Ali’nin resimlerini ve bir dede postu koyarak, camiyi cemevine çevirdi. İlk cem töreni de Ramazan Bayramı’nın birinci günü gerçekleştirildi. Yıllardır adım atılmayan camide izdiham yaşandı. Haydar Kement, Refahiye’nin 126 köyünden 53’ünün Alevi olduğunu, yalnızca kendi köylerine cami inşa edildiğini belirtiyor. Bu camilere imamlar dışında hiç kimsenin girmediğini ifade eden Kement, “İmam da üç ay önce gidince biz cami harap olmasın diye cemevine çevirdik. Ve ilk cemimizi bayramın birinci günü yaptık. Çok mutluyuz” diyor.

Ali Kenanoğlu, Tokat ve Sivas’taki Alevi köylerinin yüzde 10’una cami yaptırıldığını ve kullanılmadıklarını belirtiyor. Köylülerin arazi bulamadıkları ya da yer tahsis edilmediği için topraklarında cemevi yapamadığını kaydeden Kenanoğlu, “Biz onlara fiili durum yaratarak camileri cemevine dönüştürmelerini öneriyoruz. Zira bu camiler kapıları kilitli halde tutuluyor. ‘Devlet ne der, Diyanet ne der’ diyerek girmeye korkuyorlar. Oysa o da ibadet, bu da ibadet” diye konuşuyor.


  http://www.radikal.com.tr/1146032114603215

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  neden? - ulas.emekci

  benim anlamadığım mevzu şimdi türkiye'deki aleviler ya da herhangi başka bir dine inananlar, sünni müslüman olsa bu sünni müslümanların ne kârı olacak merak ediyorum. arkadaş size ne ya milletin dininden siz kendinize bakın. yani gidip alevi köyüne cami yapınca o aleviler sünni mi olacak? hadi farz edelim oldu size ne kârı olcak.

  Asimilasyon hamlesi 3546 - X120

  Kızılbaş'ların yüzyıllardır katledilmeleri yetmedi, varlıklarını sürdürebilmek için egemen dinin bir mezhebi gibi konumlanmak zorunda bırakılmaları yetmedi, yapılan onca baskı, ayrım, eziyet yetmedi, tamamen sünnileştirinceye kadar devam edelim diyorsunuz öyle mi? Yakında birisi çıkar da "aslında Alevi diye bi'şey yoktur, onlar sünni olduklarının farkında olmayan sünnilerdir" derse şaşırmam.

  Din - Gılgameş

  Din konusunda düşünme zamanı gelmedi mi? Dünya'ya bakın. Binbir din var. Hangisi çıkıp da benim dediğim daha doğrudur diyebilir? Madem bu mümkün değil insanları içinde bulundukları durumu aşmalı ve bu ne demek diye sormalıdır. Tanrının varlığının ayırdına varmanın ve başka bir canlıya zarar vermeden yaşamanın yolunu bulmak için insanın ille de bir çerçeveye girmesi lazım değildir. Evet bir çerçeve içinde doğmuş olabilir, o çerçevenin verdiği eğitimle yetişmiş olabilir. Ancak pardon. Bir dakika. 21. yy'dayız. Artık her insan bu soruları kendine sorabilmeli ve doğru yolu bulabilmelidir. Kimi camiye, kimi cemevine, kimi kiliseye, kimi sinagoğa gidiyor. Ben ise Tanrı'ya ulaşmak için hiçbir mekan ve kuruma ihtiyacım olmadığını düşünüyorum. Çünkü Tanrı benim içimdedir. Benimki de bir inançtır. Ve kökeninde başkalarının inancında saygı vardır. Etrafa bakıyorum. Bu saygı olmadığı için herkes kendi çerçevesinden öbürüne laf atmaktadır. Ötekini öteki olduğu için sevmemektedir. Ötekini öteki olduğu için sevmekten geçer birlikte yaşamanın sırrı. Yoksa bazıları kendi çıkarları için sizi ötekilerle kırıştırıp durur. Aşın bunları aşın.

  bu haberden sonra - rosenrot

  istikIaIe cami yapıIırken ortaIığı veIveIeye vermezsiniz artık.

  Yapmışlarsa hayırlı olsun! - ospe

  Yapmışlarsa hayırlı olsun! Bence Aleviler ve Sünniler çok farklı! Kardeşçe bir araya gelip sevgi ve barış için semah dönerler. Sünnileri maalesef kötü beyinli imamları dinleyip onların yolunda gitmeyen kişileri gavur ilan edip öldürmeye davet eder! Tabi bu önyargılı bir bakış, ama farklılık budur bence! Sünni İslamın reforma ihtiyacı var! Aleviler yüzyıllardir bu reformu yapmıştır, artik sıra Sünnilerde! Böylece değiştirmek ve asimilasyon yapmak istediğiniz Aleviler değil Sünniler dir!

  Cem degil bayagi namaz - Ari Zerdüst

  Bunlarin yaptigi cem (civat) degil bayagi basörtülü namaz kilmadir.Anadolu alevilikte böyle olabilir ama O bahsi edilen köy Kizilbas alevilerin yasadigi bir köydür.Pispor adli yorumcu arkdasin belirtikleri önemlidir.Ramazanin birinci günü cem yapma tamamiyla Izzetin dogan dinciligidir ki bu dincilikle aleviligin bir alakasi yoktur,olamazda.Izzetin dogan sünni-islamcidir.Aleviligi özünden bosaltam hareketidir.Devletle direk baglantilidir. Dönemin basbakani olan Tansu Cilerle cem vakfi (cumhuriyet vakfi) adina "cem" evleri acar,acilisini da Tansu Cilere yaptirandir.Ikinci önemli bir sey Cem-civat,civak bu üc kelimede Kürtcedir.Cem; birliktelik,birlikte olma,yanyana ele-ele olmak anlamindadir. Civat; toplumsal,toplanmak,birliktelik,birlikte yapilan bir eylemi ifade eder.Civak ise toplumsaligi,yine birlikte yasayan toplumu ifade eder.Üc kelimede kürtcedir.Izzetin doganin kulandigi "cem" tamamiyla bir safsatadir.Izzetin dogan cumhuriyet vakfinin kisaca okunusunu "cem" olarak ifadelndirerek gercek cem'e,yani civat'a ihanet etmektedir.Kizilbas aleviler bu oyunlar karsisinda uyanik olmak zorundadir.Izzetin Dogan Mazgirtlidir,hemserimdir.Babasi 38 soykiriminda fiili olarak devletin yaninda yer alan katliama ortak olan biridir.Pir'ligi özünden bosaltan,pirlige dede kilifi giydirip sünni islama dönüstüren devsirmenlerin basinda gelen biridir.

  Ayrı Şeyler - NİHAT12

  Şahsi kanatim köken olarak islam dışı bir inançtır.Kökeni islamdan öncedir.Ancak doğal etkileşim sonucu islamdanda bir takım olgular almış.Cem evi dışında insanlar tarafından yapılan bir inanç kurumu yoktur.Ziyaretlere,şehitlere inanmak alevilikte yaygındır.Bu ziyaretler doğal varlıklardır.Güneş,ateş,ağaçlar,dereler,kime ait olduğu belli olmayan mezarlar kutsallığa bürünmüş alevi inancında.Alevilikte gayipten bir tanrı inancı yoktur.Bu açıdan alevilikte ehli hak inancı vardır.Tanrının yaratmış olduğu,vücut verdiği somut hale getirdiği varlıklara saygı göstermek önemlidir.Birde alevilikte ocak sistemi var.Her ocağın piri,seyidi postu var.Her ocağa bağlı müridler var.Pir,seyid ve talip ilişkisi içerisinde inanç yerine getirilir.Demem odur ki tarihi süreç içerisinde bu inanç temel bulmuş.Doğal setri içerisinde gelişmiş serpilmiş.Bu inancı olduğu gibi bırakmak,tanımlamamak serbest bırakmak lazımdır.