'Boş sayım sonuç tutanağı imzalatılıyor' iddiası

'Boş sayım sonuç tutanağı imzalatılıyor' iddiası
'Boş sayım sonuç tutanağı imzalatılıyor' iddiası
Oy verme işlemi devam ederken, İstanbul ve Adana'dan boş sayım sonuç tutanağının üyelere imzalatılmaya çalışıldığı iddia edildi. İki sandıkta şikayet üzerine tutanak tutulurken, Oy ve Ötesi, oy sayımı bitmeden tutanakların boş imzalanmaması gerektiği uyarısında bulundu.

RADİKAL - Seçimlerde oy verme işlemi devam ederken, Türkiye’nin birçok noktasında, sandıklardan çıkan oyların sayımından sonra doldurulup imzalanması gereken sonuç tutanağının şimdiden sandık kurulu üyelerine imzalatılmaya çalışıldığı iddia ediliyor.

Bugün görev yapan birçok sandık kurulu üyesi boş tutanakların sandık başkanları tarafından imzalatılmak istendiğini belirtirken, bu duruma karşı kayda aldıkları tutanakları paylaştı.

Eyüp’te Güzeltepe Ortaokulu 2323 numaralı sandıkta benzer bir vaka yaşandı.

Boş tutanakların sabah saat 09:45’de imzalatılmak istenmesi üzerine sandık kurulu üyeleri tutanak tuttu.

ADANA'DA YSK'YA İTİRAZ

Adana'da bazı sandıklarda başkanların boş tutanakları önceden kurul üyelerine imzalattığı iddiasıyla seçim kurulları ile YSK'ya itirazda bulunuldu.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, bu konuda ihbarlar almaları üzerine araştırma yaptıklarını ve saptadıkları sandık kurullarındaki bu uygulamayı tutanak altına alarak ilgili seçim kurullarına ilettiklerini, genel merkezlerinin de YSK'ya başvurduğunu açıkladı. Beştaş, oylar tasnif edilip tutanağa işlendikten sonra kurul üyelerinin imzalaması gerektiğini, boş tutanağa imza atılmasının yasa dışı olduğunu belirtti.

Adana'da ayrıca Merkez Yüreğir İlçesi'ndeki Karşıyaka Endüstri Meslek Lisesi'nde bir sandıkta usulsüz oy kullanıldığı iddiasıyla kısa süreliğine oy verme işlemi durduruldu. Daha sonra sandık görevlilerince tutanak düzenlenip oy verme işlemine tekrar başlandı.

Gelen çok sayıda habere karşı, Oy ve Ötesi Twitter adresinden, tutanakların boş imzalanmaması gerektiği uyarısında bulundu.
(diken.com.tr-DHA)