Boş yere alınan rahim için 100 bin lira tazminat

Boş yere alınan rahim için 100 bin lira tazminat
Boş yere alınan rahim için 100 bin lira tazminat

Rabia Yorulmaz, ameliyattan altı yıl sonra tazminata hak kazandı. FOTOĞRAF: DHA

Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - Basit bir miyom ameliyatı olmak için yattığı hastanede rahmi alınan, bu nedenle önce çocuk sahibi olma şansını, sonra evlenmek üzere olduğu erkek arkadaşını yitiren Rabia Yorulmaz, hayatını değiştiren ameliyattan altı yıl sonra doktorundan 100 bin lira tazminat almaya hak kazandı.
 Karşıyaka Orman Bölge Müdürlüğü’nde memur olarak çalışan 47 yaşındaki Rabia Yorulmaz’ın Central Hospital Hastanesi sahibi ve Kadın Doğum Uzmanı Operatör Doktor Özer Gürbüz’a ‘rahmini’ bilgisi dışında ve gereksiz aldığı gerekçesiyle açtığı tazminat davası sonuçlandı. Mahkeme, Dr. Gürbüz’ü yasal faiziyle birlikte 100 bin TL tazminat ödemeye mahkûm etti.
Dava dilekçesine göre: “2002 yılında Rabia Yorulmaz’ın rahminde küçük ebatta miyomlar bulundu. Aynı yıl Alsancak Devlet Hastanesi’nde üreter taşı ameliyatı oldum. Bir yıl sonra şiddetli bel ağırısı ve miyomlarımın kontrolü için Central Hospital Hastanesi’nde Dr. Özer Gürbüz’e muayene oldu. Tetkikler normal çıktı. Ancak Dr. Gürbüz, ağrıların miyomlardan kaynaklandığını belirtip temizlenmesi gerektiğini söyledi. Çocuk doğurmaya hiçbir etkisi olmayacağı ve basit bir ameliyat olduğu güvencesini alınca hiçbir yakınına haber vermeden ameliyate girdi. Basit denilen ameliyat altı saat sürdü. İki gün sonra kendime geldiğinde histerektomi (rahmin tahliyesi) ve Kolostomi (kalın barsağın, son kısmının karın duvarına ağızlaştırılması işlemi) ameliyatı olduğunu anladım. Dr. Gürbüz ‘Sende kanser nüvesi vardı bu nedenle rahmini aldım. Ömrünü 10 yıl uzattım’ dedi. Alınan rahme laboratuvarda tetkik yaptırıldı. Anormal hiçbir bulgu ve kanser hücresi görülmedi.”
“Ameliyat hayatımı kararttı. Artık çocuk sahibi olamayacağım. Erkek arkadaşımla evlilik hazırlığı içindeydik, bu ameliyattan sonra beni terk etti” diyen Rabia Yorulmaz,  20 bini maddi 150 bin TL manevi toplam 170 bin TL tazminat istiemiyle dava açtı.
Dr. Özer Gürbüz, avukatları aracılığıyla mahkemeye verdiği cevap dilekçesinde suçlamaları kabul etmedi. Avukatlar, davanın reddini istedi. 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen son duruşmaya Rabia Yorulmaz, avukatı Cem Nemutlu ve Dr. Özer Gürbüz’ün avukatı katıldı. Hâkim, duruşma sonunda Dr. Özer Gürbüz’ü 20 bin TL manevi, 35 bin 537 TL maddi, yasal faizi hariç toplam 55 bin 537 TL tazminata mahkûm etti. Gürbüz, altı yıllık faiziyle birlikte yaklaşık 100 bin TL ödeyecek. Gürbüz’ün avukatları kararı temyiz edeceklerini belirtti.
Karşıyaka 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘Çocuk yapma kabiliyetininin ziyanına neden olmak’ suçundan da 10 yıl hapis cezası istemiyle açılan davada Dr. Özer Gürbüz 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırılmış ve cezayı ertelenmişti.