Boşa ilaç depolamayın

Türkiye'de kuş gribi tespit edilmesinin ardından, bazı eczanelerin "Kuş gribine karşı önleminizi aldınız mı?" diyerek grip aşısı yapması tartışma yarattı.

ANKARA - Türkiye'de kuş gribi tespit edilmesinin ardından, bazı eczanelerin "Kuş gribine karşı önleminizi aldınız mı?" diyerek grip aşısı yapması tartışma yarattı. Kuş gribine özel bir ilaç olmadığını vurgulayan uzmanlar, 'antiviral' ilaçlar konusunda ise farklı görüşler ifade etti.
Eczacılar Birliği Başkanı Mehmet Domaç: Hastalığın özel bir ilacı yok, yanlış anlaşılmasın. Etken maddesi 'oseltamivir' olan Tamiflu ile 'zanamivirin' etken maddeli Relenza var. Bunlar virütik rahatsızlıklar için kullanılan ilaçlar. Genel anlamda kuş gribi de viral bir hastalık olduğu için bu hastalığa karşı da etkili olabilecekleri yönünde bazı düşünceler var. Ama kesin bir önleme söz konusu değil.
Gazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Prof. Dr. Esin Şenol: Kuş gribi virüsüyle insan gribi virüsü birleşirse bambaşka bir virüs ortaya çıkabilir korkusu taşıyoruz. Bu nedenle biz şiddetle insanlar için kullanılan grip aşısının yaptırılmasını öneriyoruz. Özellikle okul çağındaki çocuklara ve yaşlılara. Kuş gribi aşısı çalışmalarının da tamamlanacağını, gelecek yıl piyasaya bu aşının çıkacağını düşünüyoruz. Etken maddesi oseltamivir olan Tamiflu ilacı, hem koruyucu hem de tedavi edici özelliğe sahip. Ancak kümes hayvanlarıyla temasta olmayanların bu ilacı kullanmasının bir anlamı yok. Evde bu ilaçların stoklanması ise anlamsız.
Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy: İlaç verilmesi gereken biri varsa, o da o hayvanların yetiştiricileri. Kamuoyunu ilaç ismi konusunda bilgilendirmek yanlış. İlaç var mı, yok mu noktasında değiliz ki. Ayrıca insan gribi için kullanılan aşı, kuş gribinden korumaz. Sadece hastalıkla teması olan kişilerin grip aşısı yaptırması yerinde olur. Yaygın aşılama yapılsın demiyoruz."
Vücuttaki adresi farklı
H5N1, esas olarak insanları değil, hayvanları öldüren bir virüs. Virüsün hemagglutin (H) geni, kuş hücrelerine tıpkı anahtarın kilide girmesi gibi kenetleniyor. İnsan hücreleri ile arasında aynı uyum yok. Virüs insanda enfeksiyon yaratsa da alt solunum yoluna yerleştiği için başkasına bulaşması güç. Oysa üst solunum yoluna yerleşen grip virüsleri hapşırıkla bile yayılıyor. Tüm grip virüsleri, genetik bir hata sonucu sürekli değişiyor. Oluşan yeni türlerin pek azı hayatta kalıyor ama insana bulaşan her H5N1, bu şansı artırıyor. 1918'de yine kuştan insana geçen grip, 100 milyon kişiyi öldürmüştü. 1918'den beri tıp çok gelişti. Ama H5N1 korkulan yönde 'değişirse', milyonlarca insan aynı anda yatağa düşecek. Ve dünyanın pek çok yerinde bu ihtiyaca yetecek doktor, antiviral ilaç stoku ve en önemlisi solunum aleti yok.
Önce siz buyurun...
TBMM BEYAZ ETTEN SOĞUDU!: "Uygun koşullarda kesilen beyaz et rahatlıkla yenebilir" mesajı veren Tarım Bakanı Mehdi Eker, önceki akşam Kanal A'da, canlı yayında tavuk testine tabii tutuldu! Eker ikram edilen tavuğu, 'Hangi koşulda kesildiğini bilmiyorum' diyerek yemeyi reddetti. Önceki gün aniden TBMM mönüsünden çıkarılan tavuk ve hindi şiş ise dün geri döndü. Durum medyaya yansıyınca, TBMM Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi, 'Bizde bir gün kırmızı, ertesi gün beyaz et olur' açıklaması yaptıysa da o sırada mutfakta bekleyen kanatlı hayvan etlerinin pişirilmesinin önlendiği öğrenildi. Dün yeniden mönüye dönen tavuk ve hindiye milletvekilleri pek itibar etmedi.
ŞİPŞAK TESTİ YOLDA: Alman Leipzig Üniversitesi uzmanları insanda kuş gribi virüsü bulunup bulunmadığını iki saatte bulan test geliştirdiklerini açıkladı. Deutsche Welle Radyosu'nun haberine göre ekip başkanı Profesör Uwe-Gerd Liebert, "İnsanlardaki normal gribe karşı etkili ilaçlar, kuş gribi virüsü vücuda girdikten sonra 24 saat içinde alınırsa etkili oluyor. Testin piyasaya sunulması için yeni araştırmalar yapılması gerekiyor" dedi.
İLAÇ STOKUMUZ VAR: Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanı Dr. Ramazan Gözüküçük, "Olay Manyas'ta lokal kalmış gözüküyor. Paniğe ve endişeye gerek yok. Bakanlığımız vaka ortaya çıkmadan önce 1 milyon kutu antigribal ilaç siparişi vermişti" dedi.
İNSANLAR DA TARANMALI: Ziraat Mühendisleri Odası, "Tüm ülke çapında özellikle de göç yolları üzerinde detaylı tarama çalışması yapılmalı. Kanatlılar üzerinde yürütülen tarama çalışması hastalığın ortaya çıktığı bölgelerdeki insanlar üzerinde de yapılmalı" diye açıklama yaptı.
HAVALİMANLARINDA HAZIRLIK: İstanbul Atatürk Havalimanı ile Antalya Havalimanı, Dünya Sağlık Örgütü'nün uyarısı doğrultusunda, olası kuş gribi salgınında alınacak önlemlere hazırlanıyor.
(Radikal, dha)


    http://www.radikal.com.tr/7600157600150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.