Boşaltılan Sandal Bedesten'in yeni sahibi belli oldu

Boşaltılan Sandal Bedesten'in yeni sahibi belli oldu
Boşaltılan Sandal Bedesten'in yeni sahibi belli oldu
Kapalıçarşı'da bulunan ve 80 iş yerinin tahliye edildiği Sandal Bedesten'in yeni sahibi belli oldu. Sandal Bedesten'i OB Makine'nın Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özden 20 yıllığına kiraladı.

RADİKAL-Kapalıçarşı'da bulunan ve 80'e yakın dükkanın boşaltılması ve buna karşı yapılan eylemlerle gündeme gelen Sandal Bedesteni'ni 20 yıllığına  OB Makine'nın Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özden kiraladı. Kapalıçarşı'da 1.800 metrekare alana sahip olan Sandal Bedesteni'ni 20 yıllığına kiralayan OB Makina Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özden, DÜNYA gazetesine konuştu.

Vakiflar Genel Müdürlüğüne ait olan ve aylık 120 bin TL kiranın toplandığı alanı 3 yıl aylık 855 bin TL, 3 yıl sonunda ise enflasyon artı 1 milyon 305 bin TL kira karşılığında aldıklarını kaydeden Hüseyin Özden, 3 yıl sürecek tadilat için 3.5 milyon TL harcayacakları alanı küçük Kapalıçarşı olarak işleteceklerini söyledi.

Halı, turistik eşya, çanta, takı ve giysilerin satıldığı dükkanların bulunduğu Sandal Bedesteni, önceki gün Fatih Kaymakamlığı tarafından tahliye tebligatının asılmasının ardından, 80'e yakın esnafın tahliye edilmesi ve tahliye nedeni ile esnaf tarafından başlatılan eylem ile gündeme gelmişti.

ALTINBAŞ VE GÜLAYLAR DA TALİPTİ

Hüseyin Özden, kendisinin de Sandal Bedesteni'nde 25 yıllık esnaflık yaptığını ve alanın yüzde 35'inin zaten kendisine ait olduğunu anlattı. Dükkanların Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kiralandığını ve kontratların 1 yıllığına yapıldığını hatırlatan Özden, "Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2.5 yıl önce burasını 3.5 milyon TL harcanması kaydıyla yatırım projesi adı altında ihale edeceğini duyurdu. 1 yıl sonra kontratları tazelemediler ve ihaleye çıkarıldı Sandal Bedesteni.

Vakıflar, buradan aylık 120 bin TL kira topluyor. 170 bin TL'den ihaleyi açtı. Biz esnaf ile konuştuk birleşelim beraber girelim dedik ama kabul görmedi teklifimiz. Altınbaş Holding 2 dosya ile girdiği ihaleye Gülaylar Kuyumculuk'un da dahil olduğu 7 firma katıldı. Önce kapalı zarf usulü, sonra da açık açık ihale oldu. Birer kere konuşmada 430 bin TL'den bitti. Sonra kapalı zarfa yeniden geçildi ve kim alırsa onda kalacak dendi. En yakın rakibimizden 155 bin TL farkla aylık 855 bin TL'ye aldık ihaleyi" dedi.

20 METREKARE 15 BİN DOLAR

Alana 15-20 milyon TL masraf yapacaklarını dile getiren Özden, şunları söyledi: "Sandal Bedesteni toplamda bin 870 metrekare. Tadilat sonucunda bin metrekareden az alanda satış alanları olacak. Biz burada Kapalıçarşı'da kaç çeşit ürün varsa onlardan birer tane dükkan açacağız. 17 adet dükkan ediyor bu şekilde. Eski Kapalıçarşı gibi olacak. İçinde mezat salonu, restoranlar, kafeler de yer alacak. Kiralama da yapabiliriz ama kimse kiraların altından kalkamaz. 15-20 metrekare alanın kirası 15 bin dolar. Ana caddede 25 bin dolar. Kimse ödeyemez bu parayı."

BUGÜN TESLİM EDİLİYOR

Fatih’teki tarihi Kapalıçarşı içerisinde Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün mülkiyetinde olan halı, turistik eşya, çanta, takı ve giysilerin satıldığı 70 dükkanın bulunduğu Sandal Bedesteni’nin kapısına, Fatih Kaymakamlığı tarafından tahliye tebligatının asılmasının ardından, esnafın önceki gün Sabah saatlerinde başlattığı eylem dün de sürdü. Bölge esnafından Hasan Kaya Kandemir, en son içerideki 17 esnafın da dışarı çıkarıldığını ve tahliye işleminin tamamlanmasın ardından bugün bedestenin sahibine teslim edileceğini söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/134220113422013

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  şimdi onlar dirensin - user1052933

  gezi'ye atfen:""tarih hiçbir zaman bu kadar lümpen bir ahmaklar grubuna toplu olarak şahit olmamıştır. parisli esnaf, komünü savunmak için caddelerinde barikat kuran komünistlere saldırmış, caddenin yeniden normalleşmesine, barikatın açılmasına, komünün yıkılmasına yardımcı olmuşlardır. bunu günlük karları için yapmışlardır. ancak unuttukları bir şey vardı ki barikat yıkılınca caddeye girenler onun müşterileri değil alacaklılarıydı ve burjuvalar çoğunu ağır senetlere zorladılar, bir kısmının da kapısına mühür vurdular. küçük burjuvazinin müşterisi bizzat o barikatı kuranlardı. bunu acı bir deneyimle öğrendiler.”"

  Sol siyaset esnafa yönelmeli - 1000cucarachas

  İster adı AKP olsun, ister başka birşey, çağımızın neoliberal kapitalist sağcı partilerinin esnafın hayrına politika üretmesi mümkün değildir. Çünkü bu anlayışla esnaf, zorunlu olarak AKM'lere, hipermarketlere, emlak simsarlarına, finans devlerine ezdirilerek yok edilecektir. CHP gibi merkez sol denen partiler ise maalesef "çağdaşlık" adına aynı neoliberal politikalara teslim olacaklarını ispat etmek için can atıyorlar adeta. Neoliberal politikalara karşı net yaklaşımlar geliştiren gerçek sol siyasetler esnafa hitap edebilir. Sağcıların geleneksel destekçisi olarak algılanan esnaf, sol siyaset tarafından ihmal ediliyor. Çarşıdaki olay tam da HDP'yi ilgilendiren bir olaydır aslında.

  İŞTE BÖYLE ÇOCUKLAR - mustafamus

  Bu arkadaşlar mıydı, Gezi'de göstericileri kovanlar? Yaa İŞTE BÖYLE ÇOCUKLAR, parası olan olmayanı, çok olan az olanı kovuyor. Bu da sizin düzeniniz.