Boşanmada söz kadının

Erkekler reddediliyor

Aile Mahkemesi Hâkimi Türgen Sakarya, Meclis Komisyonu'na bilgi verdi: "Boşanma sayısı her yıl artıyor. Koca dayağı nedeniyle davalar çoğalıyor. Kadının açtığı davaların yüzde 80'i boşanmayla bitiyor. Davacı erkekse ret oranı yarıdan fazla."
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - TBMM Okullarda Şiddeti Araştırma Komisyonu'nun çalışmaları Türkiye'deki boşanma oranları ve nedenlerine de uzandı. Komisyona bu konuda bilgi veren Ankara 6. Aile Mahkemesi Hakimi Türgen Sakarya, açılan davalardan yola çıkarak boşanma oranları ve nedenlerini anlattı.
Sakarya'nın verdigi bilgiye göre koca dayağı nedeniyle açılan boşanma davaları geçmiş yıllara göre artıyor. 'Tahsilli' kişiler genellikle anlaşmalı boşanıyor, boşanma gerekçesi olarak geçimsizliği gösteriyor, ötesini hâkim de sormuyor. Sakarya'nın baktığı davalardan yola çıkan tespitleri şöyle:
Dava son noktada: "Boşanma davaları gün geçtikçe artıyor. Her gelen yıl, bir önceki yıldan sayı olarak daha fazla. Genelde de hep boşanmayla sonuçlanıyor. Çünkü, Türk toplumunda son hadde gelmeden dava açılmıyor. Özellikle de bayanlar. Ama, erkekler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.
Kadın isterse: Kadınların boşanma talebinde daha fazla artış var ve kadınların açtığı davaların en az yüzde 80'i boşanmayla sonuçlanıyor. Erkeklerin açtığı davaların belki yarısından fazlası retle sonuçlanıyor.
Boşanma nedenleri: Evdeki şiddet, erkeğin aldatması, hakaret, ekonomik durumlardan sonra taraflar herhalde duygusal olarak örseleniyorlar. Hani, bardak dolar, bir damla koyarsın, taşar, en ufak bir şey ailede tartışmayı alevlendiriyor. Genelde kavga karşılıklı ve erkeğin şiddeti.
Şiddet gerekçesi artıyor: Şiddet gerekçeli açılan davalar da sayı olarak gün geçtikçe artıyor. Benim baktığım davalarda dövmeden 2003 yılında 420, 2004'te 887, 2005'te 623, 2006'da 804 dava açılmış. Ama şiddetli geçimsizlik diyenler bazen, dayağı daha sonra bildiriyor, onlar burada yok. Baştan yuvarlak bir dilekçeyle dava açılıyor, geçimsizlik diye dayak olduğunu daha sonra anlıyoruz.
Hakaret yaygın: Şiddetli geçimsizlikle açılan davaların konusu sadece dayak değil; hakaret. Türk toplumunda, küfür yaygın. Sokakta yürürken bile tanık oluyoruz. Eşinizin bunu size söylediğini düşünün. Kavgaların çıkmasının sebebinin biri bu.
Tahsilliyse anlaşıyorlar: Tahsilli kişiler, gerçekten bilinçlilerse, anlaşmalı boşanmayla geliyorlar. Biz, boşanmaya karar vermelerinde yatan asıl sebebi bilmiyoruz. Sormuyoruz da zaten, anlaşmalı boşanmada 'Geçinemiyoruz' denildi mi bizim için yeterli oluyor. Çünkü her konuda anlaşmış gelmiş. Genelde tahsilli kişiler arasında anlaşmalı boşanma daha fazla.
Erkek terapi istemiyor: Duruşmalarda, taraflara 'Psikologa yönlendireyim mi, ne dersiniz, isterseniz bekleyin' dediğimde, genelde kadınlar olumlu yaklaşıyor, erkeklerse 'Hayır' diye tepki gösteriyor.