Boşanmak istedi, öldürüldü


Şanlıurfalı 19 yaşındaki Yasemin Kınık, ailesinin itirazına rağmen sevdiği adamla kaçarak evlendi. Beş ay sonra boşanmak istemesinin bedeli ölüm oldu. Yasemin'in babası İbrahim Halil Çakar, "Namusumu kirletmedi ama onurumu ayaklar altına aldı. Töremiz gereği bir eve gelinliğiyle giden kız, kefeniyle çıkar" deyip kızını tek kurşunla öldürdü. Otopside Yasemin'in 1.5 aylık hamile olduğu anlaşıldı.

ŞANLIURFA - Polis, önceki gece saat 22.00 sularında, Şanlıurfa'nın Buhara Mahallesi'nde silah sesi geldiği ihbarı üzerine harekete geçti. Polisler olay yerinde boş bir arazide kafasından tek kurşunla vurulmuş yatan genç bir kadın ve başında bekleyen bir erkek buldular.
Ölenin 19 yaşındaki Yasemin Kınık, başında bekleyenin babası İbrahim Halil Çakar olduğu anlaşıldı. Çakar, "Tuvalete gidiyordum. Silahımı düşmesin diye kızıma bıraktım. Biraz uzaklaştıktan sonra silah sesi duydum ve geri döndüm. Döndüğümde kızım kanlar içindeydi" dedi.
Ancak Yasemin'in üzerinde siyah etek ve tişört bulunmasından şüphelenen polis, bölgede töreye kurban verilen kadınlara siyahlar giydirilmesinden hareketle araştırmayı derinleştirdi. Üstü başı kan içindeki babanın soğukkanlı davranışları da şüpheleri artırdı.
Yasemin 1.5 aylık hamileydi
Baba Çakar, sorgulanmak üzere Asayiş Şube Müdürlüğü'ne, Yasemin Kınık'ın cesedi Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Otopside genç kadının 1.5 aylık hamile olduğu anlaşıldı. Sorgusunda bir süre kızının intihar ettiğini söyleyen babaysa dün sabaha karşı suçunu itiraf etti:
"Aslen Suruçluyuz. Beş ay önce Osmaniye'de ırgatlık yaparken kızım Siirtli Murat'la kaçtı. Resmi nikâh kıyıp ev tutmuşlar. Töreye karşı geldiyse de nikâhlandı diye ses etmedim. Kendisiyle konuşmuyorduk, ama önceki gün kardeşimin (Semra Akaltun) evine gelmiş, boşanmak istediğini söylemiş. Bizim töremiz gereği bir eve gelinliğiyle giden kız, kefeniyle çıkar. Ben de şerefimi kurtarmak için bu kararı aldım. Yasemin'i öldürüp şerefimi kurtardım, pişman değilim."
Olayla ilgili olarak Semra, Bahattin, Mustafa Azmi, Payam Akaltun ile Emine Bayır ve Edibe Çelik gözaltına alındı. Yasemin'in eşi Murat Kınık ise aranıyor. Baba İbranim Halil Çakar'ın Yasemin dışında üç çocuğu daha olduğu, ama oğulları altı ve dokuz yaşlarında olduğu için kızını kendisinin öldürdüğü iddia edildi.
'Büyüğümüzdü, sesimizi çıkaramadık'
Yasemin'in halası Semra Akaltun'un "Gelip Yasemin'i evden aldı. Büyüğümüz olduğu için bir şey soramadık. Öldüreceğini bilseydik, engel olurduk" dediği öğrenildi. Genç kadının cenazesi sahip çıkan olmayınca kadın kuruluşlarınca Kimsesizler Mezarlığı'na defnedildi.