Boşanmak isterken, töre kurbanı

Mardin'de geçen yıl ölü bulunan 25 yaşındaki Medine Kızmaz'ın üzerinden bir tek telefon kartı çıkmıştı. Konuşmalar çözüldü, kadının boşanmak istediği eşi ve iki erkek kardeşi tutuklandı


MEHMET HALİS İŞ
MARDİN - Boşanmaya hazırlanırken geçen yıl derede cesedi bulunan 25 yaşındaki Medine Kızmaz’ın töreye kurban gittiği anlaşıldı. O zaman kimliği saptanamadığı için kimsesizler mezarlığına defnedilen genç kadının üzerindeki telefon kartından hareket eden güvenlik güçleri cinayeti çözdü. Kızmaz’ın eşi ve iki erkek kardeşi, cinayetten tutuklandı.
Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Subabaşı Köyü’nde 4 Kasım 2007 günü içme suyu şebekesi inşaatında çalışan işçiler, derede bir kadın cesedi buldu. Üzerinde kimlik çıkmayan ve yakınları bulunamayan ceset kimsesizler mezarlığında toprağa verilirken, kesin ölüm nedenin saptanması için alınan parçalar İstanbul Adli Tıp Kurumu’na otopsi için gönderildi. Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporda kadının dereye atılmadan önce boğulduğu belirlenince Midyat Cumhuriyet Savcılığı, cinayeti aydınlatmak için soruşturma başlattı.

Tek ipucu telefon kartı
Cesette bulunan tek ipucu telefon kartıydı. İncelemede, konuşma yapılan telefonlar tek tek saptandı. Güvenlik güçleri aylar süren çalışma sonucunda cesedi bulunan kadının, Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşayan üç çocuk annesi Medine Kızmaz olduğunu belirledi. Medine Kızmaz’ın, sık sık eşi Tahir Kızmaz, kardeşleri 28 yaşındaki Ramazan Şayık ve 17 yaşındaki C.Ş. ile telefonla görüştüğü anlaşıldı.

Eşi Hizbullah sanığı Medine Kızmaz’ın eşi 32 yaşındaki Tahir Kızmaz’ın, Hizbullah terör örgütü davasında bir süre Batman Cezaevi’nde yattığı ve çiftin ayrılma kararı alarak memleketleri Nusaybin’de boşanma davası açtıkları bilgisine ulaşıldı. Boşanma davası devam ederken Medine Kızmaz’ın Nusaybin’deki ailesinin yanına yerleştiği belirlendi.
Güvenlik güçleri Medine Kızmaz’ın töre cinayetine kurban gittiği şüphesiyle eşi Tahir Kızmaz ile kardeşleri Ramazan Şayık ve C.Ş.’yi gözaltına aldı. İfadesinde eşinin açtığı boşanma davası sürerken cezaevinden tahliye olduğunu belirten Tahir Kızmaz, “Eşimi en son cezaevinde bana ziyarete geldiğinde gördüm. Bana boşanmak istediğini söylemişti. Cezaevinden çıktıktan sonra bir daha görmedim. Boşanma davasının duruşmasına da gelmemişti. Benim eşimi öldürmem için hiçbir sebep yok” dedi.
Sorguları bitince önceki gün adliyeye sevk edilen eşi Tahir Kızmaz ile kardeşleri Ramazan Şayık ve C.Ş., Medine Kızmaz’ı töre gereği öldürdükleri iddiasıyla tutuklandı.