Boşanmanın ilacı klasik müzik

'Comparsita' tangosuyla başlayan evliliklerin kavga gürültüyle bitmesine gönlü razı olmayan hâkim, mahkeme salonunda klasik müzik dinletiyor.

İZMİR - 'Comparsita' tangosuyla başlayan evliliklerin kavga gürültüyle bitmesine gönlü razı olmayan hâkim, mahkeme salonunda klasik müzik dinletiyor. İzmir 13. Aile Mahkemesi'nin başkanı hâkim Ali Soyer, klasik müziğin yaydığı olumlu havadan yararlanarak, çiftlerin bir kez daha düşünmelerini sağlamayı amaçlıyor: "Duruşmalar sırasında daha çok flüt sanatçısı Şefika Kutluer'in yorumlarını dinlettiriyoruz. Bu, insanların daha yoğun duygular yaşamasına neden oluyor. Çaldığımız boşanmak isteyen çiftin çok özel anlarında dinledikleri parçalar da olabiliyor."
Evlenmenin zor, 30 YTL masrafı olan boşanmanınsa kolay olduğunu düşünen Soyer, mahkemede gerginlik yaşanmaması için dava sayısını az tutuyor, işi aceleye getirmiyor: "Çiftlere adliyenin kafeteryasında görüşmelerini öneriyorum. Evlilik danışmanlarına gitmelerini tavsiye ediyorum. Bu tavsiyelerle birçok çift evliliklerini kurtardı, sonra da el ele teşekküre geldiler."