Boşanmaya şarkılı çözüm

AKP'li Bayram Özçelik, boşanmaya karşı fikirlerini Meclis kürsüsünden paylaştı: Mutlu evlilik şarkıları yapılsın, Türk şarkılarında mutsuzluk çok. Mutlu aile dizileri çekilsin, tiyatrolar oynansın, gazeteler aile haberleri yapsın...

ANKARA - AKP Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, 'hastalık' diye nitelediği boşanmaların önlenmesi için ilginç önerilerde bulundu. Ayrılık temalı şarkıların aileleri karamsarlığa ittiğini öne süren Özçelik, 'mutlu evliliği' anlatan besteler yapılmasını istedi.
Boşanmaların ekonomiye büyük zarar verdiğini savunan Özçelik, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Özçelik, Meclis'te önceki gün yaptığı konuşmada, istatistiklere göre, boşanmaların en çok erkeklerde 25-39, kadınlarda ise 20-34 yaşlarında görüldüğünü belirtti.
'Erkeklerlerde verimsizlik nedeni'
Özçelik, boşanmanın getirdiği duygusal buhranla karşı karşıya kalan erkeklerin üretkenlik ve verimlilik noktasında otomatik olarak ülkenin ekonomik dengelerini etkilediğini söyledi. Özçelik, "Ayrıca, ruhsal sarsıntıları nedeniyle, karşı cinse kin ve öfke duyarak, yeni evlenecek insanlar üzerinde de evliliğe karşı olumsuz fikirlere yol açabiliyor" dedi.
Türkiye'deki boşanmaların yüzde 45'e yakınının evliliğin ilk beş yılında meydana geldiğini kaydeden Özçelik, bu sonucun evliliğin bireyler arasında iletişim noktasında sağlıklı hale gelebilmesi için, zamana ihtiyaç duyulduğunu ortaya çıkardığını söyledi. Boşanmaların en önemli nedeninin 'geçimsizlik' olduğunu vurgulayan Özçelik, erkeklerin 'büyük paralara kavuştuklarında', kadınların ise 'yoksulluk içinde yaşamak zorunda kaldıklarında' boşandıklarına dikkati çekti. Bayram Özçelik, boşanmaların önlenmesi için şu önerilerde bulundu:
Nikâh haftası seminer: Belediyelerde, nikâh öncesi, o ay nikâhı kıyılacak çiftlerin tamamının hazır bulunacağı aile içi iletişim seminerleri düzenlenmeli. Yine belediyeler aracılığıyla, aile içi problem yaşayan çiftlerin rahatlıkla başvurabilecekleri aile destek birimleri kurulmalı.
Bilgilendirme kitapçığı: Müstakbel eşlerin birbirlerini tanımaları noktasında onlara yardımcı olabilecek bilgilendirme kitapçıkları, doküman ve broşürler hazırlanmalı.
Aile belgeselleri: TRT aracılığıyla, sağlıklı ilişkileri örnekleyen, Türk aile yapısına uygun belgesel ya da dizi tarzında programlar yaptırılmalı, bunların TRT ve özel televizyonlarda gösterilmesi sağlanmalı.
Liselerde evlilik dersleri: Lise ve dengi okullarda gençlerin, aile içi iletişim ve evlilik noktasında mutlaka bilgilendirilmeli.
Sanatçı desteği: Türk müziğinin, hangi tarzda olursa olsun, büyük bir çoğunluğunun ayrılık üzerine yazılmış eserlerden oluşması aileleri karamsarlığa itmektedir. Mutlu evliliği anlatan yeni müzik eserlerinin oluşturulması noktasında, sanatçılar teşvik edilmeli, hatta sanatçılardan oluşan, gönüllülük esas olmak üzere, bir aile destek birimi kurulmalı.
Basınla diyalog: Gazete yazar ve editörleriyle birlikte neler yapılabileceğine dair fikir platformu oluşturulmalı ve aile konulu yazılar ödüllendirilmeli.
Tiyatrolarda evlilik oyunu: Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nün öncülüğünde Türk aile yapısını ve aile içi iletişim konularını içeren yeni oyunlar sahneye konulmalı. Gerekirse, özel tiyatroların da katılabileceği en iyi aile tiyatro oyunu yarışmaları düzenlenmeli.
Tedavi!: Boşanma hastalığının tedavisi için, teşhis ve tedavi üniteleri kurulmalı.


    http://www.radikal.com.tr/7509617509610

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.