@idrisemen

'Bostan çevresi kamu yararı için imara açıldı'

'Bostan çevresi kamu yararı için imara açıldı'
'Bostan çevresi kamu yararı için imara açıldı'
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, tarihi bostanlarda 4 dönümlük alanın avan projede yapılaşmaya açık olmasıyla ilgili 'kamu yararı' açıklaması yaptı.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Yedikule’deki tarihi bostanlara ilişkin ilgili ortaya çıkan ‘üç farklı’ projeyle ilgili açıklama yaptı. Demir, Fatih Belediyesi’nin resmi sitelerinde yayımladıkları uygulama projesinin kendi hayalleri olduğunu, ancak bölgede kamulaştırma sorunu yaşadıkları için asıl uygulanacak projenin şantiye alanındaki tabelada ilan edilen uygulama planı olacağını söyledi.
Radikal dün manşetten duyurduğu haberinde Yedikule’deki bostanlarla ilgili üç projeyi gündeme getirmişti. Bunlardan biri Fatih Belediyesi’nin basına dağıttığı plan ve bilgi notlarıydı. Bunlarda bostanlarda 4 dönümlük arazi ‘park ve yeşil’ alan olarak görülüyordu. Şantiye alanındaki tabelayla ilan edilen ‘uygulama planı’ndaysa 4 dönümlük alan boştu. 

Tabeladaki proje geçerli

Son olarak 2 Numaralı Koruma Kurulu’ndan geçirilen avan projedeyse 4 dönüm imara açık görünüyordu. Bu çelişkili durumla ilgili açıklama yapan Demir, şöyle konuştu: ‘‘Sur dibinde insanların rahatça gezebileceği ve dinlenebileceği bir parkın yapılması için çalışmalara başladık ve hayalimizdeki projeyi 2009’da çizdikten sonra sitemizde yayımladık. Ancak kamulaştırma sorunu ortaya çıktığı için uygulama projesinde bostan alanının bir kısmı parka dahil edilmedi. Şu anda sitemizde yayımlanan değil, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce inşaat tabelasıyla ilan edilen park projesi uygulanıyor. Bizim sitemizde yayımladığımız proje belediyemizin hayalidir. Kamulaştırma işlemi bittiği takdirde bölgenin tamamı yeşil parka dahil edilecek. Dolayısıyla ortada üç değil sadece bir proje bulunuyor.”
Demir, avan projedeki yapılaşma ve alanın imara açılması ile ilgili de şunları söyledi: “Avan projede imara açıldığı görülen alanlar 29 Haziran 2009 tarihinde kamu adına ve kamu yararına koruma kurulunun onayıyla imara açıldı. Bölgenin sadece bir kısmı imara açılmış olup, imara açılan alanlarda ise çevresindeki tescilli binalara uygun yapılar yapılacak.’’ Öte yandan 2 Numaralı Yenileme Kurulu’ndan iki raportör alandaki tarihi yapıları tespit etmek için dün bostanda keşif yaptı. Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi ve Yedikule Bostanlarını Koruma Girişimi daha önce bostanlardaki kuyuların ‘Osmanlı tarım teknolojisini gösteren korunması gerekli yapılar’ olduğu gerekçesiyle tescili için dilekçe vermişti. 19. yüzyıl Ekrem Hakkı Ayverdi yayını İstanbul haritalarında görülen, üç taş örgü su kuyusu ve teraslama duvarları gezen raportörler raporu haftaya sunacak.


  http://www.radikal.com.tr/114705011470505

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - chuckytoy

  4 dönümlük alan dediğini anlatayım. Park adı altında Yedikule Konakları'na bahçe yapılıyordu. Ve inşaat mahallinin önüne asılan projeye göre Yedikule Konakları'nın üst tarafında kalan sokak bostanlar komşu idi. O sokağın sakinleri de park yok filan diye sevinip bölgeye giden araştırmacılara saldırıyordu, tartaklıyordu. Bu saldırı işlerini belediyenin halkla ilişkiler müdürü organize ediyordu sonunda deşifre olup dava edilince ortadan kayboldu. Bu 4 dönümlük imara açık olan alan ile bahsi geçen sokak sakinleri parktan/bostandan yalıtılıyor. Evlerinin önünde site yapılıyor ve bu site arazisini kullanarak sur tarafına gezinmeleri engelleniyor. Şimdi bu insanlar yalan söylemekte bir çekince görecek ahlaki değerleri olmadığı için hayalimizdi filan diyorlar. Peki esas projeyi neden sakladılar şimdiye kadar? İstanbul'da bir tarih yok edilmektedir.

  Hayalleri park mış :( - by-bucur

  Gel de inan! Rant gerçeği her şeyin önüne geçer, saygının, sevginin ve ne yazık ki inancın!

  Böyle keder !!! - mustiist

  "İstanbul, İstanbul olalı, hiç görmedi böyle keder!" serisi devam ediyor...

  Keder... - mustiist

  Tarihi Kitapları okuyun. İstanbul, Türkler tarafından fethedilmeden önce de, sur dipleri bostanmış. Yüz yıllardır bostan olarak işlev görmüş, bugüne kadar. Ancak Fatih Belediyesi'nin bostanları kaldırarak, park yapma porjesi kabul görebilir bir proje olabilirdi. Eğer "Bostanlar İmara açılacak" haberi doğru ise, içim acıdı... Ne vicdanım, ne gönlüm razı değil. İnşallah haber hatalıdır ama değilse, "Ah İstanbul olalı, hiç görmedi böyle keder..." serisi devam ediyor...

  devletin gücü park yapmaya yetmiyorsa - nese2010

  kimin gücü yeterki. koç divan oteli, aydın doğan hilton otelin, bjk stadyum arazisini geri versin gezi parkına.