Bostan saldırganı Fatih Belediyesi basın danışmanı çıktı!

Bostan saldırganı Fatih Belediyesi basın danışmanı çıktı!
Bostan saldırganı Fatih Belediyesi basın danışmanı çıktı!
Yedikule Bostanları'nda Doç. Dr. Ayten Alkan ve arkeolog Yiğit Ozar'ı tehdit ederek tartaklayan şahsın Fatih Belediyesi basın danışmanı Yüksel Göktürk olduğu ortaya çıktı. Alkan ve Ozar savcılığa suç duyurusunda bulundu
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ayten Alkan ve Arkeolog Yiğit Ozar’ı 20 Temmuz'da Yedikule Bostanları’nda bir televizyona verdikleri röportaj sırasında tehdit ederek kovalayan şahsın Fatih Belediyesi basın danışmanı Yüksel Göktürk olduğu ortaya çıktı. Alkan ve Ozar, Göktürk hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kentleşme ve Çevre Sorunları Anabilim dalı öğretim üyesi Alkan, bostanda yaşadıkları saldırıyı şöyle anlattı:

“İlk basın açıklamamız sırasında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in yanında gördüğümüz, güneş gözlüklerini yüzünden çıkarmayan bu şahıs bir röportaj için bostana gittiğimizde yine karşımıza çıktı. Ben röportaj verirken arkeolog arkadaşımız Yiğit Ozar’ın üzerine yürüdü, ensesinden tutarak uzaklaştırmaya çalıştı. Bir yandan da, 'Defolun buradan, insanları kışkırtıyorsunuz' diyordu. Uzaklaşıp surların dibine oturduk. Yanımıza geldi, benimle ‘güzelim’ diye konuşmaya başladı. ‘Benimle güzelim diye konuşamazsın, bu tacizdir’ dedim. Bu sefer cep telefonuyla fotoğraflarımı çekmeye başladı. Biz de onun fotoğraflarını çekmeye başlayınca eliyle yüzünü sakladı. Bu sefer bir bostancının yanına sığındık, yine arkamızdan geldi. Daha sonra peşimizden sokağa çıktı. Bir metre mesafeden bizi takip etmeye başlayınca caddenin ortasında var gücümle bas bas bağırdım, insanlar dönüp bakınca durakladı. Sokaktan çıkana kadar da arkamızdan baktı. Bu şahıs ne zaman bostana gitsek 'mahalleli' adı altında karşımıza çıkarak bostanların korunmasına itiraz eden 10-15 kişiden biri. Bizi bir saat boyunca tedhit ve takip eden, sözlü ve fiziksel olarak taciz eden bu şahıs hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Şimdi ben üniversitede yerel yönetimler dersinde ne anlatayım, kentli hakkından nasıl bahsedeyim, katılımcı yerel yönetimler konusunda ne demeliyim? Öğrencilerime ‘Yerel yönetimlerin hali budur, eleştirirseniz dayak yiyebilirsiniz’ mi diyeceğim?”

Arkeolog Yiğit Ozar da, “Bu şahıs Ayten arkadaşımızın röportajı sırasında yanıma yaklaştı. Küfürler ve tehditler savurmaya başladı. Ensemden tuttu, boynumu sıkarak ve ayaklarıma basarak beni geri geri yürüttü, kalabalıktan uzaklaştırmaya çalıştı. Daha sonra da yaklaşık bir saat boyunca nereye gittiysek peşimizden geldi" diye konuştu.

Yedikule Bostanlarını Koruma Girişimi'nin açıklamasında, “Bu iki arkadaşımızın ya da Yedikule Bostanlarını Koruma Girişimi'nden herhangi birinin başına gelmesi muhtemel her türlü musibetin nihai mesullerini, bu ortamı yaratan ve mesai içinde oldukları bir kişinin taciz, tehdit, saldırı ve takibe varan davranışlarını yönlendirmese dahi bu konuda herhangi bir önlem almayan Fatih Belediye Başkanı, İBB Başkanı ve üstlenici firma olarak addedeceğiz” denildi.

Göktürk, geçtiğimiz salı Yedikule Bostanlarını Koruma Girişimi'nin yıkılmak üzere olan bir bostanda yaptığı toplantı sırasında da görüldü. Grubun kendisini tanıyarak tepki göstermesi üzerine durumun yanlış anlaşıldığını iddia eden Göktürk, “Ben arkadaşlarınızı eli sopalılardan korumaya çalıştım” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/114493011449305

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dedemkorkut - chuckytoy

  Sana durumun aslını anlatayım da oruçlu ağzınla yalan söyleme. Sonra cehennemde yanarsın. Sur dibinde boşluk yok. Bostanlar ve bunlar tarihi. Belediye plansız programsız işe girişiyor. Orada rant olduğunu öğrenince ayranı kabarmış olmalı. Zira Yedikule Konaklarına park adı altında bahçe yapıyor ve rantını kimlerin yiyeceği belli değil. Ayrıca ne ihale süreci şeffaf nede İBB Alan Yönetimi kurallarına uygun. Ayrıca UNESCO kurallarına göre surun koruma bandı var. Planlarında oda gözetilmemiş. Ayrıca plan filan diyorum ama ortada plan bile yok. Uyduruk bir bilgisayar görseli var. UNESCO kuralları, Alan Yönetmeliği vs ne dediği açık. Yapsanıza ona göre bir plan. Yapamazsınız. Rantınız kaçar. Ayrıca ihaleyi alan mimarlık şirketi bir belediye çalışanın eşi. Böyle hukuksuzluklar var. Burasını çadır devletine çevirdiniz. Ve bile bile yalan söylüyorsunuz. Utanın kuldan, korkun Allahtan.

  Çarşı her şeye karşı - Dedemkorkut

  Durumu tam anladığımı söyleyemem. Yalnız duyduğum bir şey var. Galiba Fatih Belediyesi sur dibindeki boşlukları park ve yürüyüş alanı haline getirmek için bir hazırlık yapıyor. Bunu duyan muhaliflerin de aniden ayranı kabarıyor ve sur dibindeki bostanlar akıllarına geliyor. O zamana kadar neredeydiler bilinmiyor. Zaten bu hep böyle oluyor. Ne zaman birileri bir şeyler yapmaya kalksa, başka birileri bunu önlemeye çalışıyor. Bostan ve çevre korumacılığına soyunuyor. Bunun nedenini tam olarak anlayamıyorum. Bulunduğum beldeden duble yol geçerken de birileri "ağaçlar kesiliyor" diye protesto etmişti. Şimdi yolu benden çok onlar kullanıyor. Buna Gezi Parkı'nı da ekleyin ve havaalanı, köprü, santral diye devam edin. Bir şeye karşı çıkmadan önce, bari bir alternatif gösterseler de "adamlar doğru söylüyor, bu öyle değil de böyle yapılmalıydı" diyecek bir seçeniğimiz bulunsa.

  Kimin belediyesi? - Ari Zerdüst

  Haberi yapan israrla belediyeyi hangi partinin yönetiminde oldugunu israrla gizlemise benziyor.Bu AKP belediyesi olmasin? Cünkü son dönemde basin " beyefendi kizmasin" diye cok dikkatli davraniyor da ondan sorum.

  birazcık - enkidusiyar

  bu kadar da eziklik olmamalı ama. yiğitin ensesinden tutup kovdu diyor. hadi bayan fiziksel mukavemette bulunamaz anlarım ama bir erkek de ensesinden bir kişi tarafından tutulup atılmamalı be. erkeklik denen bişey var bir tepki ver sonunda dayak bile olsa.

  "BASIN DANIŞMANI".. - Düzgün Baba

  Tencere yuvarlanıp kapağını bulmuş. Böyle zihniyete böyle basın danışmanı..Yaptıkları iş , tehdit, baskı, terör, yıldırma. Ama artık bunlar sökmüyor..AKP istediği kadar "biz demokratız " vs diye yırtınsın..