Bostancı'daki operasyonda skandal üstüne skandal

Bostancı'daki operasyonda skandal üstüne skandal
Bostancı'daki operasyonda skandal üstüne skandal

Kameraman Kandaz, İstanbul Valisi Güler'i ağır dille eleştirdi.

Yaralanan NTV kameramanı İlhan Kandaz, Bostancı'daki çatışma alanında yeterli güvenlik önlemi alınmadığını belirterek İstanbul Valisi Gülr'e dava açacağını söyledi

 
İSTANBUL - İçişleri Bakanı Beşir Atalay "Güvenlik çemberi zamanında alındı" dese de Bostancı'daki polis operasyonunda yapılan hatalar dikkat çekiyor. Saat 05.30'da başlayan operasyonun başlangıcında hiçbir önlem alınmadı. Saatlerce süren çatışma sırasında yolun araç trafiğine kapatılmaması da dikkat çekiciydi.
Çatışmada vurularak yaralanan NTV kameramanı İlhan Kandaz, çatışma bölgesinin araç trafiğine kapatılmamasını eleştirerek "Olayı telsizden ilk duyduğumuzda yolun araç trafiğine de kapatıldığını işitmiştik. Ancak Maslak'taki iş yerinden çıktıktan 15-20 dakika sonra çatışma alanına geldik" dedi. Kandaz, "Sokakların trafiğe kapalı olduğu söylenmişti ama vatandaşlar var. Burada çatışma var, cadde kapalı değil. Son derece tuhaf bir durum. Ben kulağımdan yaralandım. Yanımdaki insan kafası delindi" diye konuştu. 11 yıldır NTV'de kameramanlık yapan Kandaz, İstanbul Valisi Muammer Güler'e dava açacağını söyledi. Kandaz, yeterli güvenlik önleminin alınmadığını iddia etti ve ''Bizim vurulduğumuz alanda insan olmamalıydı'' dedi
İkinci bir skandalsa vurularak öldürülen Mazlum Şeker isimli vatandaşla ilgiliydi. Bakan Atalay, vurulan vatandaşın güvenlik çemberinin dışında olmasına rağmen öldüğünü söyledi. Bu da güvenlik çemberinin olması gerekenden çok daha yakına kurulduğunun bir göstergesi oldu.
Ayrıca operasyona giden ilk polis ekibinin atılan bombayla yaralanması ve bir komiserin şehit olması polislerin harekata hazırlıksız başladığı izlenimini yarattı.


ATALAY'IN KONUŞMASI


Bostancı'daki çatışmayla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, şunları söyledi: “Üzüntülüyüz. Emniyet Amiri Semih Balaban’ı şehit verdik, Mazlum Şeker isimli bir vatandaşı kaybettik. Allahtan rahmet diliyoruz. Vatandaşımız emniyet çemberinin dışında olmasına rağmen, terörist tarafından açılan bir kaza kurşunu sonucu yaşamını yitirdi.
Bu gece yaklaşık 60 ev ve işyerine yönelik bir operasyon yapıldı. Operasyonlar çeşitli terör örgütlerine yönelikti. 40’a yakın kişi gözaltına alındı. Tespit edilen hücre evlerinden birisi de budur. Çok sayıda patlayıcı ve patlayıcı düzeneği ele geçirildi. Ölü ele geçirilen teröristin adı Orhan Yılmazkaya’dır. Bu kişi önceden izlenen biridir. Sansasyonel eylemler yapacağına yönelik bilgiler vardı. Bu kişi üst yöneticilerinden birisidir. Silah ve bombayla karşılık verdi. Operasyonda patlayıcı, silah ve bomba düzenekleri ele geçirildi. Devrimci Karargah terör örgütü PKK ile de ilişkili. Örgüt, 1’nci Ordu’yu hedef alan eylem ile partimizin İl Başkanlığı’na saldırı yapmıştı. Yedi yaralı polisimiz var, hamdolsun hayati tehlikeleri yok. Bir basın mensubu ve yanında bulunan bir kişi arka pencereden yapılan rastgele ateşle yaralandı. Dikkatli bir arama yapılıyor. Arama bittikten sonra yeniden açıklama yapılır. Operasyon tamamlanmış oldu. Hepimize geçmiş olsun. Bir basın mensubu ve yanında bulunan bir kişi arka pencereden yapılan rastgele ateşle yaralandı. Daha sonra sonra bu vatandaşımız yaşamını yitirdi. Güvenlik çemberi zamanında alındı. Yeterli tedbir alındı mı, eksikler var mı onu biz değerlendireceğiz."

 

MEDYAYA ELEŞTİRİ


Olay yerinde yeterince önlem alınıp alınmadığı yönünde tartışmalar bulunduğunu hatırlatılması üzerine Atalay, şöyle konuştu:"Bunlar hepsi değerlendirilir arkadaşlar. Benim hassasiyetim, bizim hepimizin hassasiyeti bunu bütün toplantılarımızda ifade ederiz, basına ve kameralara uzun mesafe kurun ve mutlaka engelleyin. Bir olay olduğunda önce bu tedbiri alın ve tabii çevredeki vatandaşlar için o güvenlik çemberini oluşturun. Basınımız tabii, bu konularda onlar kendilerini gözden geçirsinler. Her zaman, 'en önce haber vereceğim’ diye böyle durumlarda gerçekten çok telaş ediyorlar, acele ediyorlar. Ama biz, emniyet birimlerimiz bugünkü operasyonda gece vakti başlamıştır. 'Yeterli tedbir alındı mı? eksikler var mı?’ onu biz değerlendireceğiz."


-3 ÜST DÜZEY YÖNETİCİDERN BİRİ-

Atalay, Bostancı’da öldürülen Orhan Yılmazkaya'nın "Devrimci Karargah" diye bilinen hem solla hem de bölücü terör örgütüyle irtibatlı bir organizasyonun lider kadrolarından birisi olduğunu belirterek, "Orhan Yılmazkaya diye bir isim. Önceden izlenen önemli 3 kişiden biridir bu" dedi.
Operasyonların aşırı uçlarla bağlantılı kişiler ve hedeflere yönelik yapıldığını, bu hedeflerden birinin de Bostancı’daki apartman olduğunu vurgulayan Atalay şöyle konuştu:"Hatırlanırsa daha önce bu örgüt, İstanbul’da partimizin İl Başkanlığına bomba göndermişlerdi ve orada yine bir terör olayı meydana getirmişlerdi. Onlardan birisi daha sonra yakalanmıştı. Bu kişi de orayla bağlantılı ama onun 3 üst yöneticisinden biri diye de ifade edebiliriz. Tabii çok sayıda, bu gözaltılarla birlikte, bu gece yapılan operasyonlarda malzeme ele geçirildi. Patlayıcı, C-4, silah, patlatma için hazırlanmış bomba düzenekleri, buna benzer unsurlar ele geçirildi."