Bostanda altı soru

Bostanda altı soru
Bostanda altı soru
Yedikule bostanlarında Radikal'in duyurduğu imar hukuksuzlukları, Fatih Belediyesi İmar Komisyonu üyesi Gülay Yedekçi tarafından belediye meclisine taşındı.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal’in duyurduğu Tarihi Yedikule Bostanları’na dair ortaya çıkarttığı ‘Bostandan 3 plan çıktı’, ‘Bostan saldırganı basın danışmanı çıktı’ ve ‘İhaleler komşu müdürün eşine’ haberlerini Fatih Belediyesi CHP meclis üyesi mimar Gülay Yedekçi, belediye meclisi toplantısında sundu.
Fatih Belediyesi’nin Yedikule Bostanları’nı imara açma sürecinde birçok hukuksuzluk yaşandı. Radikal’in ‘1 Bostan 3 Proje’ haberinde, belediyenin internet sitesinde yayımladığı görsellerde ve şantiye alanına astığı haritada bostanların imara açılacağının halktan gizlendiği ortaya çıkmıştı. Belediye, haber üzerine yaptığı açıklamada “Sitemizde yayımladığımız proje belediyemizin hayalidir. Kamulaştırma sorunu ortaya çıktığı için uygulama projesinde bostan alanının bir kısmı parka dahil edilmedi” demişti.
‘İhaleler komşu müdürün eşine’ haberinde Radikal, Yedikule Bostanları’nı süs havuzlu parka çeviren proje ve bir diğer projenin, Fatih Belediyesi Ulaşım Müdürü Ali Ulusoy’un eşi Neslihan Ulusoy’a ait Kutup Planlama Şirketi’ne verildiğini ortaya çıkartmıştı. ‘Bostan saldırganı basın danışmanı çıktı’ haberinde ise belediyenin basın danışmanı Yüksel Göktürk’ün akademisyen Ayten Alkan ve arkeolog Yiğit Ozar’ı bostanlarda taciz ve tehdit ettiği kaydedilmişti. Fatih Belediyesi bu iki habere de cevap vermedi.
İmar Komisyonu üyesi olan mimar Gülay Yedekçi’nin belediye meclisine yönelttiği sorular şöyle:
Park projesinde, korunacağı belirtilen “100’er metrekarelik sekiz adet bostan” süs vazifesi görmek ve tepkileri yatıştırmak üzere projede yer alacak intibaı bırakmaktadır. Belediye revize ettiği projeyi uygulamadan önce kamuoyuyla paylaşacak mıdır?
Güvenlik kaygısı duyduğunu ifade eden mahallelinin park projesini desteklediği söylenmektedir. Niçin yıllardır aydınlatma çalışması gibi düzenlemeler yapılmamış ve bu alan atıl bırakılmıştır? Sebebi güvenliksiz bırakılan alana yapılacak olan ticari işletmeleri vatandaşa kabul ettirebilmek midir?
Hızla ve evrensel koruma ilkelerine riayet edilmeksizin yürütülen çalışmalarda surlar ağır bir biçimde tahrip edilmiştir. Bununla ilgili araştırma başlatılmış mıdır?
Belediye tarafından mahalleye asılan ve internette paylaşılan proje Koruma Kurulu’nca onaylanan avan proje değildir. Belediye gerçek projeyi neden halkla paylaşmamaktadır? Belediyenin bilgilendirme için astığı panolarda imara açılan alanlar niçin görünmüyor? Bu üç ayrı proje yeşil alanı imara açma çalışması mı?
İhaleler bitmeden işin kime verileceği belirlenmekte midir?
Belediyemiz basın danışmanı Yüksel Göktürk’ün Yiğit Ozar ve Doç. Dr. Ayten Alkan’ı tehdit, taciz ve takip ettiği basına yansımıştır. Bu konuda ne gibi önlemler almıştır ve bir idari işlem başlatmış mıdır?