@idrisemen

Bostandan 3 plan çıktı

Bostandan 3 plan çıktı
Bostandan 3 plan çıktı
Yedikule'deki tarihi bostanlarda uygulama planında boş bırakılan 4 dönümlük arazi, Fatih Belediyesi'nin dağıttığı planlarda 'park' olarak işaretlendi. Ancak aynı alanlar, avan projede imara açık gözüküyor.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi
ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Yedikule’de tarihi bostanların üzerine yapılmak istenen park için 1 değil 3 farklı proje birden olduğu ortaya çıktı. Şantiye alanında tabelayla ilan edilen ‘Uygulama Planı’nda tarihi bostanlardan bir bölüm ‘boş’ bırakılmış. Üzerinde ne olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmuyor.
Ama Fatih Belediyesi’nin basına dağıttığı bilgi notları ve planlarda tarihi bostanlarda 4 dönümlük arazi ‘park ve yeşil alan’ olarak planlanmış. İstanbul 2. Numaralı Koruma Kurulu’ndan geçirilen avan projede ise aynı 4 dönüm, imara açılarak üzerine 2 ve 3 katlı konutlar yapılmış. Tarihi Sur Koruma Bandı’nda ve sit alanı içinde yükselen Yedikule Konakları da daha önce benzer şekilde inşa edilmişti. Fatih Belediyesi yetkilileri, Radikal’in soruları üzerine, uygulama planında ‘boş bırakılan’ geniş bölümde kamulaştırma sorunları olduğunu, bu nedenle planda boş bırakıldığını söyledi. Toplam 4 dönümlük bostanda 3 değişik plan olmasıyla ilgili olarak ise belediyeden bir açıklama gelmedi.
Sadrazam ve Ortodoks Kilisesi’nin bostanları
Yedikule’deki şantiye tabelasında ‘boş bırakılan’ bölgelerde Sadrazam Bayram Paşa ve Panayia (Belgrad) Rum Ortodoks Kilisesi’nin 18. yüzyıldan beri ekilen bostanları var.
Ancak yine 2 No’lu Yenileme Alanları Koruma Bölge Kurulu’nun 25 Haziran’da revizyonlarla onayladığı avan projede boş bırakılan bu bölgenin imara açıldığı göze çarpıyor. Avan projede üzerine “Detaylar uygulama projesinde verilecektir” notu düşülmüş. Radikal’in ulaştığı projeye göre ayrıca:
Hazinedar Süleyman Ağa’nın bostanının yerine ‘Sur Kenarı Cafe’, ‘mevsimlik çiçek alanı’, giriş meydanı, yürüyüş yolu ile süs havuzu inşa edilecek. II. Mahmut döneminden kalma kesme taştan yapılma tarihi su sarnıcı yürüme yolunun altında kalacak. Tescil başvurusu yakın zamanda yapılan 4 tarihi kuyu da projeye dahil edilmemiş, hatta birinin yerinde ‘su deposu’ yapılması planlanmış.
Sadrazam Bayram Paşa’nın bostanının bulunduğu alanda, planda 460 metrekarelik ‘Sur Dibi Restoran’, ikinci bir ‘Sur Kenarı Cafe’, spor alanı ve çocuk oyun parkı görülüyor. Bostanların yığma taştan set duvarlarının üzerinde 57 araçlık iki otopark yer alıyor.
İsmail Paşa’nın bostanının bulunduğu alana 844 metrekarelik ‘çocuk macera ve egzersiz alanı’, 700 metrekarelik ‘ıslanma havuzu’, ‘Spor cafe’, 184 metrekarelik ‘hayvan dolaştırma alanı’ yapılacak.
Yedikule Zindanları’nın hemen yanına ‘Zindan Cafe’ planlanmış.


Bostanlar için pek çok ‘söz’ verildi

Yedikule Bostanları’nı Koruma Girişimi’nden Yüksek Mimar Ufuk Berberoğlu “Yedikule Konakları’nın bulunduğu alan, tarihi bostan alanıyken, bugün park ve sur manzaralı konutlar olarak karşımızda. Şimdi bu projeyle de parka ve surlara bakacak yeni yoğun yapılaşmanın ayak sesleri duyuluyor” diyor.
Öte yandan Tarihi Yedikule Bostanları’nda ‘park yapılması bile’ hem Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere hem de bu doğrultuda hazırlanan kent planlarına aykırı bulunuyor. Peyzaj Mimarları Odası’nın bir itirazı daha var: “Park projesini hazırlayan 2 firmanın da tescil belgesi yok. Bu nedenle hazırladıkları planlar da iptal edilmeli.”
Harvard Üniversitesi’nden Aleksandar Shopov ve Bilgi Üniversitesi’nden Ayhan Han’ın Toplumsal Tarih dergisinde yayınlanan makalesine göre kökeni 17’nci yüzyıla dayanan bostanların yıkılması, mevcut imar planlarına aykırı. UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme gereğince 2011’de İBB tarafından hazırlanan Tarihi Yarımada Yönetim Planı’nda “1875 tarihli haritada yer alan ve günümüze kadar mevcudiyetini devam ettiren bostan alanları korunacaktır” denilmiş. Planda ayrıca ‘Doğal niteliğini korumuş bostan alanları’ 2. Derece Koruma Bölgesi olarak listelenmiş.
Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri Redife Kolçak: 6235 sayılı TMMOB Kanunu’na göre hem avan projeyi hazırlayan Salarha Şehircilik’in hem de uygulama projesini çizen Kutup Planlama’nın odamızda firma tescil belgesi yok ve peyzaj projesi çizmeleri yasal değil. Uzmanlık alanları peyzaj mimarisi olmayan firmalarca hazırlanan projelerin derhal iptal edilmesi lazım.

Bostandan 750 bin liralık konaklar çıkmıştı


Molozla kaplanan tarihi bostanların arkasında, 14 bloklu Yedikule Konakları yükseliyor. Konakların bulunduğu 7 bin 422 metrekarelik arazi de bir zamanlar bostandı. Önce bostan yıkılarak futbol sahası yapıldı. 2005 tarihli ‘1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nâzım İmar Planı’nda burası ‘Kara Surları İç Koruma Yeşil Alanı’ ve 2. Derece Koruma Bölgesi’ydi. Arazi, 2006’da 5366 Sayılı Kanun kapsamına alınarak ‘yenileme alanı’ ilan edildi ve yeni bir imar planı hazırlandı. 2008’de hazırlanan 1/1000 ölçekli imar planlarında ‘yeşil alan’ yok olmuş, yerinde konaklar belirmişti.

Belediye: ‘Kamulaştırma sorunu var’

Fatih Belediyesi, planda ‘boş bırakılan’ alanların kamulaştırma işlemi yapıldıktan sonra projeye tekrar dahil edileceğini söyledi. Avan projede 2-3 katlı bina görülen konutların yapılıp yapılmayacağı konusunda sessiz kalan Fatih Belediyesi yetkilileri “Söz konusu parsel 10.000 metrekare olup Rum Vakfı’na aittir. Kamulaştırma maliyetini minimuma indirmek için yüzde 20’sinde düzenleme yapılmıştır. Yüzde 80’lik kısmın kamuya bedelsiz terki hedeflenmiştir.’’


  http://www.radikal.com.tr/114686911468696

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  haraydın - chuckytoy

  tarihi bostanlar, geyik konusu değildir. bostanlar sur duvarının ve şehrin korunmasının en temel unsurudur. bu böyle gelmiş şimdiye kadar. kent içi tarımın yapıldığı son parcelden bahsediyoruz. istanbul kendi kendine yetebilen bir tarım kenti olarak dizayn edilmiştir. bu özelliğinin son sembolü bahsi geçen bostanlardır. bir değeri yok mu sence bunun? hobi bahçesi ise... bu sadece sulandırır. orada 400 yıllık kuyular var, hobi bahçesi ile hangi birisini koruyacaksın? hobi bahçesini taşeron şirkete mi verecekler? tarihsel dokuya rant ugruna zarar verilmemeli...

  Hangisinin uygulanacağı açık. - brandywine06

  İmara açan uygulanır. Çünkü kent içinde öyle bir yerde bir araziyi park olarak bırakmaya AKP'nin içi elvermez! Mutlaka beton dökmek, inşaat yapmak ister.

  BAŞINIZA BETON TAŞ MI DÜŞMESİ LAZIM - HARAYDIN

  Kentler beton mağaralara dönüştü. Kişi başına 10 m2 sınırını 50 m2ye çıkarmayan mevzuat sorumluları ile kişi başına 1 olmadı 2 olmadı 3 m2 ile yerde sürünüp çamura batıp bataklıkta boğulmakta olan mevzuat uygulayıcı belediye başkanları yarış halinde şehir deyince beton mağara yarışına giriyor. Buna bir son verilmeli.Kamu ve belediye arazileri asla imara açılmamalıdır. uygun olan bir köşesine 100'de bir taban alanına bir gökdelen yapılmalı, bu gökdelenlerin en az 5 katı işhanı olmalıdır. Geri kalana işhanı ve konut yapılması yasaklanmalıdır. Bu tarihi bostan belli ki yeni bir geyik konusudur. Bu devirde tarihi bostan diye bir palavra da olmaz. Bu kültürel değeri günümüze adapte etmeden imarlaşıtırma ve beton canavarlığıda olmaz. Yok mu ortası. Elbette var.Buralar bir insan girecek kadar kayma kapı ve dikenli tel ile 50//100//200 m2lik parsellere bölünüp hobi bostanı olarak kiraya verilmeli ve bir ailenin usulü ve füruğu ile yalnız bir parsel alması sağlanmalıdır.

  avm yapın !!! - gemerekli

  Sayın belediye lütfen avm yapın oraya da !!! Çok rica ediyoruz !!! Şehrin göbeğinde bostan mı olurmuş. Gidelim migrostan karfurdan alalım bostanımızı. Haydi bizi kırmayın. Avm yapın oraya da !!!

  Hmmm bi düşünelim - farika

  Bostan mı? park mı? imar mı? acaba bu üçünden hangisi uygulanacak?? Gerçekten çok zor bir soru ama büyüklerimiz eminim şurada biraz bostan olacak, yanında park, ortaya dikeceğimiz rezidans ahalisi için de barok sinema yapacağız kenara diye bizi aydınlatır yakında.

  Rant, rant, rant... - _poseidon_

  Güzel bir rant ortamı yaratılmış... Yakında gerçek projesi olan AVM, Rezidans projesi ortaya çıkar.