BOTAŞ: Arazimizde faili meçhul kuyuları yok

ANKARA - BOTAŞ Genel Müdürü Saltuk Düzyol, 1990’lı yıllarda öldürülen bazı kişilerin, Silopi’de bulunan BOTAŞ’ın asit kuyularına atıldığı şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, “BOTAŞ’ın asit kuyusu yok. Ayrıca BOTAŞ’ın arazisi içinde bu tür faaliyetlerde bulunulması söz konusu olamaz” dedi.
Ergenekon operasyonunun kilit ismi Tuncay Güney ve PKK?itirafçısı Abdülkadir Aygan 1990’lı yallarda JİTEM’in öldürdüğü kişilerin BOTAŞ’ın kuyularında asit dökülerek yakıldığını öne sürmüştü. Kayıp yakınlarının başvurusuyla Silopi Savcılığı kuyuların açılmasına karar vermişti.
BOTAŞ?Genel Müdürü Murat Düzyol, BOTAŞ olarak bugüne kadar bu konuyla ilgili herhangi bir yorumda bulunmak istemediklerini, ancak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi. BOTAŞ’ın asit kuyusu olmadığını vurgulayan Düzyol, “Ne proses amaçlı ne de başka amaçlı herhangi bir kuyumuz yok. BOTAŞ’ın arazisi içinde bu tür faaliyetlerde bulunulması da zaten söz konusu olamaz. BOTAŞ’ın sulama amaçlı kullanılan su kuyuları dışında bir kuyusu yok. Biz Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı gibi arama ve üretim faaliyetleri yapan bir kuruluş değiliz. Bu tür kuyulara zaten ihtiyacımız da yok. BOTAŞ’ın adının kullanılması bizleri son derece rahatsız etmiştir. BOTAŞ’ın sahip olmadığı kuyular nasıl açılacak çok merak ediyorum doğrusu” dedi. (aa)