BOTAŞ'ta yine avans skandalı

Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin mercek altına aldığı BOTAŞ'ın İran doğalgazını...
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin mercek altına aldığı BOTAŞ'ın İran doğalgazını Ankara'ya kadar getirecek Doğu Anadolu Boru Hattı için müteahhitlere ödediği 97 milyon dolarlık avansın da usulsüz olduğu ileri sürüldü.
DGM'nin BOTAŞ'la ilgili araştırma çerçevesinde İran doğalgazının Ankara'ya kadar getirilmesini sağlayacak Doğu Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'yla ilgili 6 ihalenin dosyalarını da incelediği öğrenildi.
Doğu Anadolu Boru Hattı dörde bölünerek ihale edildi. Doğu Beyazıt-Erzurum'u Fernas-STFA, Erzurum-İmranlı'yı Alarko-Alsim, İmranlı-Kayseri'yi Tepe/Smu4 ve Kayseri-Ankara Hattı'nı Limak-Bayındır şirketleri üstlendi. 650 milyon dolarlık bu projelerin finansmanının yüzde 15'lik bölümünü BOTAŞ'ın, geri kalan yüzde 85'lik bölümün de şirketlerin krediler ile sağlanması kararlaştırıldı. Radikal'in ele geçirdiği belgelere göre ise BOTAŞ, avans niteliğindeki yüzde 15'lik ödemeyi daha şirketler kredi anlaşmaları imzalamadan ve bu anlaşmalar Hazine tarafından onaylanmadan yaptı.
Tazminat tehlikesi
Usulsüz ödeme nedeniyle BOTAŞ'ta yaşanan gelişmeler, inşaatın 1 yıl geç tamamlanmasına neden oldu. Anlaşmada yer alan 'al ya da öde' maddesi nedeniyle Türkiye İran'a 200 milyon dolar ödemek durumunda kaldı. Ancak İran'ın erteleme teklifini kabul etmesi nedeniyle Türkiye de bu tazminattan kurtuldu.