Botaş'tan eski müdürüne dava

Botaş, amaç ve faaliyetiyle hiçbir ilgisi olmayan 'Oscar 5000' adlı güvenlik cihazını satın alarak kurumu zarara uğrattığı iddiasıyla, eski Genel Müdür Gökhan Yardım hakkında 225 milyar liralık alacak davası açtı.

ANKARA - Botaş, amaç ve faaliyetiyle hiçbir ilgisi olmayan 'Oscar 5000' adlı güvenlik cihazını satın alarak kurumu zarara uğrattığı iddiasıyla, eski Genel Müdür Gökhan Yardım hakkında 225 milyar liralık alacak davası açtı. Botaş'ın avukatı Kürşat Kılıç tarafından Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açılan davanın dilekçesinde, Botaş'a, yurtiçi ve yurtdışındaki toplantılarında elektronik güvenlik ve savunma müşavirliği hizmeti vermesi için Tan Savunma Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile 21 Aralık 2000'de sözleşme yapıldığı belirtildi.
Yardım'ın talimatıyla, bu şirketten 50 bin dolar karşılığında 'OSCAR 5000' güvenlik cihazı alındığı anlatılan dilekçede, ayrıca aylık bedeli 2 bin 500 dolara hizmet alımı sözleşmesi imzalandığı ifade edildi. Dilekçede, cihaz alımı işi ile hizmet alımı sözleşmesinin ihalesiz yapıldığı, fiyat tespiti ve piyasa araştırması olmadığı ileri sürüldü. Dilekçede, kurum zararı olduğu öne sürülen 225 milyar 764 milyon 13 bin 90 liranın Yardım'dan tahsili istendi.
Yardım, iddialara ilişkin avukatı aracılığıyla mahkemeye cevap dilekçesi sundu. Botaş'ın, Türkiye'nin stratejik kurumlarından olduğu, dış ve iç güçlere karşı gizlilik gerektiren çalışmalar yapabildiği savunulan dilekçede, bazı kamu kuruluşları, holdingler ve bankaların 'casusluk' faaliyetinden korunmak için ciddi paralar harcadığı anlatıldı. İlk duruşma 16 Aralık'ta yapılacak.