Botlarla Dicle'yi geçip YPG'ye gittiler

Botlarla Dicle'yi geçip YPG'ye gittiler
Botlarla Dicle'yi geçip YPG'ye gittiler
Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde DBP öncülüğünde bir araya gelen kalabalık bir grup, Bostancı Köyü'nde insan zinciri oluşturdu. Sınırı geçmek isteyen kalabalık gruba asker müdahalede bulununca ortalık bir anda savaş alanına döndü. Bazı gençlerin YPG güçlerine katılmak üzere botlarla Dicle Nehri'ni geçtikleri görüldü.

SİLOPİ - Silopi'de IŞİD’in Kobani'ye yönelik saldırılarını protesto etmek ve YPG güçlerini destek vermek için dün DBP ilçe binasında bir araya gelen kalabalık bir grup, daha sonra Suriye sınırında bulunan Bostancı Köyü'ne hareket etti. Sınırda insan zinciri oluşturun grup, Dicle Nehri’nin diğer yakasındaki YPG’li grupla birleşmek için nehre doğru hareketlenince, asker müdahalesiyle karşılaştı. Grup içerisinde bulunan yüzü maskeli kişiler, askeri araçlara taşlarla saldırıda bulundu. Bunun üzerine güvenlik güçleri, gruba plastik mermi, tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahale etti. Tansiyonun yükselmesi üzerine asker, zaman zaman havaya ateş etti.

Gerginliğin azalması ve grubun sakinleşmesi üzerine askerin müdahalesi de durdu. Bu sırada grupta yeralan bazı kişiler, şişirilmiş botlara binip sınırın diğer tarafına geçerek YPG güçlerine katıldı. Olaylar sırasında bir Sikorsky tipi helikopterinin de sınır kısmında devriye uçuşu yaptığı görüldü. Bölgede bulunan grup ise bekleyişini sürdürüyor. (Mehmet Selim YALÇIN/DHA)