Böyle bakana böyle personel!

İddiaları önemsememişti
Uluslararası bir derneğin, devlete bağlı merkezlerdeki zihinsel engellilere eziyet yapıldığı yönündeki raporunu ciddiye almayan ve 'İnsanın olduğu yerde şiddet olur" diyen Devlet Bakanı Çubukçu haklı çıktı!
Gizli kameraya yakalandılar
Malatya'da 0-6 yaş arası kimsesiz çocukların kaldığı devlete ait yuvada, bakıcıların çocuklara uyguladığı şiddet gizli kamerayla tespit edildi. Görüntüler infial yaratırken savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı.
İki görevli tutuklandı
Sosyal Hizmetler İl Müdürü Güler ve yurt müdürü Yıldız'la birlikte yuvada çalışan dört kişi görevden alındı. Dayak attıkları belirlenen temizlik görevlisi iki kadın tutuklandı. Bakan Çubukçu: Kanım dondu.
Haberin devamı için...

MALATYA - Sosyal hizmetlerden sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun, bakım ve rehabilitasyon merkezleriyle ilgili "İnsanın olduğu yerde şiddet olur" görüşü doğrulandı! Malatya Çocuk Yuvası'nda kalan çocukların kötü muamele ve işkenceye maruz kaldığı ortaya çıktı. Herkesin 'kanını donduran' görüntüler üzerine Malatya'da yaşayanlar ayağa kalktı. Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yakup Güler, yurt müdürü Niyazi Yıldız'ın da bulunduğu altı görevliye işten el çektirildi, iki kadın tutuklandı.
Çubukçu, TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nda geçen hafta Zihinsel Engellilik ve Psikiyatride İnsan Hakları Kuruluşu'nun (MDRI) Türkiye'ye ilişkin 'Kapalı Kapılar Ardında' adlı raporu konuşulurken, iddiaların gerçekdışı olduğunu söylemişti. "Günümüz dünyasında insanın bulunduğu her yerde şiddet ve istismar yaşanabilmektedir" diyen Çubukçu, bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde fiziksel yetersizlikler, personel eksiklikleri bulunduğunu belirtirken de, "Ancak kuruluşlarımız şiddet ve istismarın yoğun yaşandığı, özürlülerin işkence gördüğü yerler de değildir. Çünkü kuruluşlarımız sürekli denetlenmektedir" demişti.
Çubukçu'nun bu sözleri ve sürekli denetleme yapıldığı iddiasına karşın, Malatya'da 0-6 yaş arası 46 çocuğun barındığı yuvadaki görüntüler herkesi şoke etti. Star televizyonunda önceki akşam yayımlanan 'Deşifre' adlı programda, gizli kamera görüntüleri yayımlandı. Çocukların, yuvada günün hemen her anı, her yerde şiddete maruz kaldığını ortaya çıkaran görüntüler şöyle:
Her yerde dayak
Kadın görevlilerden biri, sözünü dinlemediği gerekçesiyle bir çocuğu koltuk altlarından tutarak bir süre silkeledikten sonra koltuğa fırlatıyor. Kadın görevli, yaramazlık yaptıkları gerekçesiyle iki çocuğu kulaklarından tutup, kafalarını tokuşturuyor ve onları yere atıyor. Çocuklara ağza alınmayacak hakaretlerde bulunan görevliler, kız veya erkek demeden banyoya götürdükleri çocukların üzerine sıcak su dökerken, 'huysuzlananların' başlarına ellerindeki tasla vuruyor. Çocuklar her yerde terlik ve sopayla dayağa maruz kalıyor. Ayrıca elle çocukların karınlarına bastırma, duvara, yere, koltuğa fırlatma da sık kullanılıyor.
Halk galeyana geldi
Görüntüler arasında, minik bir çocuğun sözleri, sevgiye nasıl susadıklarını yansıttı. Minik çocuklardan biri dayak atan görevliye, "Haydi beni sev" derken, aldığı yanıt, bir kenara itilmek oldu. Bir çocuğun, "Anne peçeteyle kakasını yedirdi" sözleri de dikkat çekti. Olayın geçtiği Malatya'da galeyana gelen bazı vatandaşlar, gece yarısı yuvanın önüne akın etti. Yaklaşık 150 kişilik grup, uzun süre protesto gösterisi yaptı. Grubu yatıştırmaya çalışan Sosyal Hizmetler Malatya İl Müdürü Yakup Güler, "İnsanlar bazen çok aşağılık olabiliyorlar. Görüntülerdeki olaylar hafta sonu meydana gelmiş. Bugüne kadar herhangi bir şikâyette bulunulmadı" dedi.
Görüntülerin ardından açılan idari soruşturmayla Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürü İsmail Barış ve müfettişler, Malatya'ya geldi. Sosyal Hizmetler İl Müdürü Güler ve yuva müdürü Niyazi Yıldız, yuva hemşireleri Sıtkıya Boran, Zerrin Kara ile adı açıklanmayan bir hizmetli açığa alındı. SHÇEK ayrıca sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Malatya Cumhuriyet Savcısı, dün sabah yuvaya gelerek iki psikolog eşliğinde, çocuklara sorular yöneltti. Ardından, 19 yıldır görev yapan bakıcı anne N.T., yuvanın temizlik işini üstlenen Gülba Temizlik Şirketi çalışanları N.D, Ş.S., E.B. gözaltına alındı. Ş.S. ve E.B. mahkemede tutuklandı. Malatya Valisi Osman Derya Kadıoğlu, dün olayla ilgili basın toplantısı düzenleyerek, "Biz iki gün önce, tanıtım jeneriğinde gördük. Hemen soruşturma başlattık. 24 Ekim'de bakıcı anneyi görevden uzaklaştırdık" dedi.
'Çocuklarımı geri alacağım'
Olayın ortaya çıkması üzerine bazı çocukların aileleri de yuvaya geldi. Zekiye Sandık, "Çocuklarım 5 yaşındaki Onur, 3 yaşındaki Hüseyin, 2 yaşındaki Muhammed'i bakamadığımız için yuvaya vermiştik. Çocuklarımı geri alacağım" dedi. Yuvaya girmesine izin verilmeyen Sandık, üç çocuğunu ancak pencereden görebildi. (Radikal, dha)
'Dava işkence suçundan açılabilir'
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Adem Sözüer, söz konusu davranışların sistematik olduğunun kanıtlanması halinde zanlılar hakkındaki ceza soruşturmasının 'işkence' suçundan yürütülebileceğini söyledi. Sözüer yeni kanuna göre zanlıların durumunun her çocuk için ayrı ayrı ele alınacağını ve bunun da cezayı artırabileceğini belirtti. Malatya Baro Başkanı Mehmet Görgeç, çocuğa karşı işlenen işkence suçunun 8-15 yıl hapis cezası gerektirdiğini söyledi.
Psikologlar, çocukların psikolojik tedaviye alınması gerektiğini söyledi. Uzman çocuk-ergen psikoloğu Hande Sinirlioğlu, "Öncelikle 'toplu bir travma' söz konusu. Her bir çocuğun bireysel olarak uzman tarafından incelenmesi lazım. Çocukların çok ciddi psikolojik desteğe ihtiyacı var" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7613737613730

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.