Böyle bebek bakıcısı görülmedi

İnsanlık kolay ölmez

Beş çocuklu Aysel Yıldır, 17 yıl önce bakıcılık ilanı verdi. Bir kadın 17 günlük Oğulcan'ı getirdi, sonra kayboldu. Yıldır, Oğulcan'ı yurda bıraktı, sonra kıyamadı, alıp büyüttü. Oğulcan Ayaz: "Biyolojik annem herhalde çaresizdi. Aysel anne beni ailesiz bırakmadı."

İZMİR - Beş çocuk annesi Aysel Ildır, 17 yıl önce oğlunun dershane masrafına katkıda bulunmak için iş aramaya başladı. Ne de olsa kendi çocuklarının en küçüğü bile 14'üne gelmişti. Beş çocuk doğurmuş, hepsini özenle yetiştirmiş bir anne olarak en iyi bildiği işe talip oldu, gazeteye 'Bakıcı var' ilanı verdi.
Çok geçmeden bir kadın kucağında 17 günlük Oğulcan'la çıkageldi.
Aysel Ildır'ın kanı bebeğe daha ilk görüşte ısındı. Çocuğa yatılı olarak bakmaya başladı. Ama ilk başlarda her gün ziyarete gelen, oldukça da sıkıntılı görünen 'gizemli' anne, 15 gün sonra ortadan kayboldu.
Aysel Ildır, ha bugün ha yarın gelir herhalde diyerek 10 ay boyunca Oğulcan'a bakmayı sürdürdü.
Ama bir süre sonra korkmaya başladı. "Başımıza hukuksal sorunlar çıkabilir" endişesiyle 10 aydır çocukları Mustafa, Ayşegül, Hakan, Fatoş ve Nalan'dan ayırmadan baktığı Oğulcan'ı yurda teslim etti.
Karıkoca Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'ndan (SHÇEK) döndüklerinde oturup ağlamaya başlamışlardı: "Onu özleyip ağlıyorduk. Akşam yemeklerde ne yediğini düşünüyordum. Cıvıl cıvıl halleri hiç gözümden gitmiyordu."
Sadece Aysel hanımın değil, Ildır ailesindeki kimsenin yüzü gülmüyordu. Sonunda dayanamadılar, bir ay sonra Oğulcan'ı tekrar yuvadan aldılar. Koruyucu aile olarak başvurdular, SHÇEK de uygun gördü.
70 yaşındaki Aysel Ildır anne sevgisini, "Ben oğlumu sadece doğurmadım, bunun dışında bir annenin bilmesi gereken her şeyini biliyorum, anneliğin gerektirdiği her şeyi yaptım" diye anlatıyor.
Oğulcan Ayaz'sa artık geçmişine ne kırgın ne de kızgın: "Biyolojik anneme kızgın değilim. Çaresiz olmasa beni bırakmayacağını düşünüyorum. Ama benim annem, Aysel annedir. Babam Ferhat Ildır'ı dört yıl önce kaybettik, büyük sıkıntılar yaşadık, ama bu zor günleri annemle birbirimize destek olup atlattık. Babam futbolu çok severdi. Onun için Fenerbahçe Spor Kulübü'nde
amatör futbol oynuyorum. Benim bir ailem var. Eğer beni almasalardı, bir ailem olmayacaktı."