Böyle böyle silinir izimiz

Böyle böyle silinir izimiz
Böyle böyle silinir izimiz

Gazetenin sahibi Mihail Vasiliadis, devlete 19 bin lira boçlanmış ve emekli maaşına haciz gelmiş.

İstanbul'da 88 yıldır Rumca yayın yapan Apoyevmatini gazetesi mali krizi aşamadı. Mihail Vasiliadis, "Böyle böyle silinir izimiz" diyor.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

“Yaş günümüz olan 12 Temmuz’un yas günümüz olacağını düşünüyorduk ama galiba ertelendi bu.” Geçen yıl aldığı kapanma kararından vazgeçen ve Radikal’e bu demeci veren Mihail Vasiliadis, önceki gün gazetenin içine girdiği ekonomik krize artık dayanamadığını açıkladı.
Baskın Oran, Ayhan Aktar, Samim Akgönül’ün çağrısı ve yeni aboneliklerle ekonomik krizi aşma yolunda adımlar atan Apoyevmatini gazetesi, Basın İlan Kurumu’nun azınlık gazetelerine ilan verme engelini kaldırmasına karşın yeterli ilan alamadı ve borç yükü altında ezildi. Bir yıl sonra yine Radikal’e konuşan gazetenin sahibi Mihail Vasiliadis, değişen yönetmeliğinin de ilan almalarını sağlamadığını söylüyor: “Azınlık gazetelerine ilan verme yasağı kalktı ama bu karar ilan verecek kurumların yetkisine bırakıldı. Onlar da ilan vermiyor. Belki uğraşsak olurdu; ama ben bu gazetede tek başıma çalışıyorum. Kapı kapı gezecek vaktim yok.”
Geçen yıl Basın İlan Kurumu’ndan 45 bin liralık reklam desteği alan gazeteye bu yıl 27 bin liralık yardım yapılmış. Ancak bu destekle gazetenin yola devam etmesi imkânsız. “Geçen yıl gazete kapanmasın diye 350 kişi abone oldu. Şimdi onlara nasıl ‘Aboneliğinizi yenileyin’ derim” diyen Vasiliadis, 600 baskının 600 aileye ulaştırıldığını, dağıtım masraflarını karşılamak için satış bedelinin de dağıtıcılara bırakıldığını anlatıyor.

‘Okullar da kapanır böyle’
Gazete bu arada yayın yaptığı yazıhaneyi de terk etmek üzere. Vasiliadis ise devlete 19 bin lira borçlu ve bu borcu, 800 liralık emekli maaşına gelen hacizden ödüyor.
Vasiliadis’e göre, 1925’ten bu yana yayın yapan ve ilk yıllarda 30-40 kişinin çalıştığı, 35 bin tirajı olan Apoyevmatini gazetesinin kapanması ihtimali, aynı zamanda Rum cemaatinin İstanbul ’daki son izinin de kaybolması anlamına geliyor: “Gazetenin kapanması burada da umutsuzluğa neden oluyor. Bu artık Rum cemaatinin İstanbul’da sonunun geldiğinin kanıtıdır. Okulların da kapanması gündeme gelir. Böyle böyle silinir izimiz.”