Böyle çocuk herkese gerekli!

Böyle çocuk herkese gerekli!
Böyle çocuk herkese gerekli!
Tansiyon hastası annesini, 200 metre uzaktaki ambulansa sırtında taşıdı

 

Ali LEYLAK- Mücahit YOLCU


ŞANLIURFA - Şanlıurfa’da etkili olan yağış nedeniyle köy yolları kapanırken, çamura saplanan araçlar, iş makinelerinin yardımıyla çıkarıldı. Hastaneye giderken çamura saplanan otomobilde çaresiz bekleyen yüksek tansiyon hastası 60 yaşındaki Dura Ertem'i oğlu Mehmet Ertem, 200 metre sırtında taşıyıp ambulansa götürdü.
Merkeze bağlı 1200 nüfuslu, 126 öğrencisi olan Beyazkuyu Köyü’ne giden yol, yağan yağmurla çamur deryasına döndü. Köyden Şanlıurfa’ya gelen araçlar, Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ait Balaban Köprüsü yakınlarında çamura saplandı. Kendi imkanları ile kurtulmaya çalışan araç sürücüleri sonuç alamayınca yakın köylerde bulunan traktörlerden yardım istendi. Araçlar, uzun uğraşların ardından yol çalışması için bölgede bulunan iş makinelerinin yardımı ile çamurdan çıkarıldı. Bu sırada kum taşıyan bir kamyonun da çamura batmasıyla yol çift yönlü ulaşıma kapandı.
Her yıl bu dönemlerde aynı problemi yaşadıklarını belirten Beyazkuyu Köyü’nde oturan 47 yaşındaki Mehmet Demir, “Köylerden gelen araçlar, yolu kapatan kamyondan dolayı Şanlıurfa’ya saatlerdir gidemiyor. Hem kamyon sürücüsü, hem de köylüler büyük sıkıntı içindeyiz. Her yıl yağış zamanı bu sorunu yaşıyoruz. Bizzat ben defalarca yetkililere bu konuyu izah edip, buraya acilen yol yapılmasını istedim. Ama yaptığım bütün girişimler sonuçsuz kaldı” dedi.‘HASTA KADINI AMBULANSA OĞLU TAŞIDI’Diğer taraftan, Beyazkuyu Köyü’nden hastaneye götürülen yüksek tansiyon hastası Duru Ertem, içinde bulunduğu otomobil yol kapandığı için hareket edemeyince, arka koltukta uzanarak çaresiz beklemeye başladı. Ertem'i hastaneye yetiştirmek için seferber olan köylüler, 112 Acil Servis'ten ambulans istedi. Gelen ambulans batma ihtimali nedeniyle köprü başında beklerken, Mehmet Ertem, annesini sırtına alıp, yaklaşık 200 metre uzaklıktaki ambulansa taşıdı. Duru Ertem, ambulansla Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü.
Yolun açılması için çalışmalar sürüyor. (dha)