'Böyle giderse kadın cinayetleri bitmez'

'Böyle giderse kadın cinayetleri bitmez'
'Böyle giderse kadın cinayetleri bitmez'
Önceki gün ayrılmak istediği eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen Gönül C.'nin babası Yusuf Dilekçi "Koruma istedim vermediler. Sabıkalıydı, yakamıza yapıştı. Böyle giderse kadın cinayetleri bitmez" dedi.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu önceki gün öldürülen Gönül C.’nin ailesini ziyaret ederek cinayetin işlendiği apartmanın önüne kırmızı karanfil bıraktı. Platformun ziyaretinden önce eve getirilen acılı anne Sultan Dilekçi sinir krizi geçirdi. Akrabalarının güçlükle yatıştırdığı Dilekçi göz yaşyarına hakim olamadı. Baba dilekçi kızının öldürülmesiyle ilgili olarak gerekli önlemlerin alınmamasından şikayet etti. Dilekçi, “Kızım 9 aydır evimdeydi.

Yakamıza yapıştı. Sürekli geldi, görüşmek istedi. Ben istemedim, tehdit etti. Ben bir inşaatta gece bekçisiyim. Ben eve dönmeden, eşim evden çıktıktan hemen sonra sabah 6.30 gibi gelmiş, kızımı öldürmüş. Daha sonra oğlumu arayıp kardeşini öldürdüm demiş” dedi.

"ADALET GELSE NE OLUR"  

Ağabey Hasan Dilekçi ise acılarının büyük olduğunu belirterek, “Gerekli yasalar çıkacaksa çıksın. Kardeşimin çektiği acıyı gördüm. Desteğinizle adalet yerini bulsun istiyorum” dedi. Gönül C.’nin kuzeni Kenan Dilekçi toplumun bilinçlenmesi gerektiğini söyleyerek “Kadın öldükten sonra adalet gelse ne olur” diye konuştu.

"KADINLAR GÖNÜL C. İÇİN EYLEMDE" 

Platform adına yapılan açıklamada, “Diğer arkadaşlarımıza olduğu gibi Gönül C.’ye de sahip çıkmaya geldik. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ‘Korumalar etkili oluyor, kadın cinayetlerinde azalmalar var’ diyor. Mecliste olan yasanın yönetmeliği olmadan hükmü yoktur. Olayın doğrudan muhattabıyız. Katillerin ağır cazalar alması, kadın cinayetlerin hukuksal olarak da kadın cinayeti sayılması için elimizden geleni yapacağız” denidi.