Böyle olur mafya 'adaleti'

Böyle olur mafya 'adaleti'
Böyle olur mafya 'adaleti'

Polisin Sincarlar grubuna yönelik İstanbul da yaptığı operasyonlarda 25 kişi gözaltına alındı.

Kuyumcu C.D. başka kuyumcuya kaptırdığı 8 kilo altını kurtarmak için mafyadan yardım istedi. 4 kilo altın da mafyaya veren C.D. canını kurtardı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, 70 ayrı çek tahsilatı, haraç, tehdit ve darp suçlarına karıştığı öne sürülen ve liderliğini Cemal Sincar’ın yaptığı öne sürülen grubu takibe aldı. Yaklaşık 1 yıl süren çalışmanın ardından geçen hafta düzenlenen operasyonda aralarında Cemal Sincar’ın da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. 23 kişi tutuklandı. Polisin ‘Sincarlar’ grubuna yaptığı operasyonda ilginç bir tahsilat da teknik takibe takıldı. İddiaya göre Kapalıçarşı’da kuyumculuk yapan C.D. bir başka kuyumcu İ.A. ile kâr üzerinden ortak yapmaya başladı. C.D. elindeki 8 kilo altını İ.A.’ya verdi. İ.A. altınları bir süre işledikten sonra ortadan kayboldu.

Mahkeme kurdular
Bunun üzerine C.D. 8 kilo altını kurtarmak için ‘Sincarlan’ grubu elemanı Murat G.’den yardım istedi.Olayı araştıran grup üyeleri borçlu kişinin Sami Hoştan ile bağlantılı olduğunu belirledi. Bu sırada borçlu olmadığını iddia eden İ.A. da Murat G.’nin tehditleri üzerine Sami Hoştan’ın adamları Yaman C.’den yardım istedi. Hoştan ve ‘Sincarlar’ grubu kuyumcuların altın alacağı için karşı karşıya geldi. Hoştan’ın Etiler’deki kumarhanesinde bir araya gelen iki grup ‘Cemaat’ ismini verdikleri mahkeme kurdu. Sözde mahkeme C.D.’yi haksız buldu. Kuyumcu C.D.’nin her 2 mafya grubuna da 2 kilo altın vermesini kararlaştırdı. 8 kilo altın borcunu tahsil etmek için mafyaya başvuran C.D. iki gruba 2’şer kilo altın vererek kurtulabildi.