Böyle olur Şanlıurfalı hava korsanının mezarı...

Üzerindeki uçak maketiyle görenleri şaşırtan mezar, ne bir pilota ne de hostese ait.
Haber: HASAN KIRMIZITAŞ / Arşivi

ŞANLIURFA - Üzerindeki uçak maketiyle görenleri şaşırtan mezar, ne bir pilota ne de hostese ait. Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi Hilalli Köyü mezarlığındaki mezar, 20 yaşındayken çakmakla uçak kaçıran Mehmet Ertürk'e ait.
Korsanın çiftçilikle geçinen 62 yaşındaki babası Ahmet Ertürk, ne oğlunun uçak kaçırmasına ne de çok iyi yüzme bilmesine rağmen boğulmasına bir anlam verebilmiş değil. Bildiği tek şey afla salıverildikten sonra yıllarca göremediği oğlunun cesedinin bir gün 'Fırat'ta boğuldu' diye kendisine teslim edilmesi: "Hâlâ oğlumun ölümüne akıl sır erdiremiyorum. Mehmet bizim için uçak ile bir bütün olmuştu. Mehmet'i toprağa verdikten bir süre sonra onun mezarına uçak maketi yaptırmayı kararlaştırdım. Çocuklarıma söyledim, ilçedeki bir demircide sacdan yaptırdığımız iki metrelik uçak maketini mezarın üzerine monte ettirdim. Mezarın üzerinde uçak görenler çok şaşırıyor ama sonra oğlumun hikâyesini öğrenince dua edip ayrılıyorlar."
KKTC'de işçi olarak çalışan Ertürk, 1998'de 20 yaşındayken Girne-Ankara seferini yapan KTHY çağını el bombasına benzeyen çakmağıyla kaçırdı. Pilota 'Almanya'ya gidelim' diyen genç, uçağın yakıt ikmali için indiği Ankara Esenboğa Havalimanı'nda operasyonla yakalandı. Sekiz yıl dört ay hapse mahkûm olan Ertürk, 2001 yılında Şartla Salıverme Yasası'ndan yararlanarak serbest kaldı ancak ailesinin yanına dönmedi, 2003 yılında da Fırat Nehri'nde cesedi bulundu. 23 yaşında boğularak ölen Ertürk, köyünde toprağa verildi.
23 yaşında ölen Ahmet Ertürk'ün mezar taşında da 'Zalim Felek, Amansız Fırat, Karanlık Dünyanın Suskun Delikanlısı' yazıyor.
Şanlıurfa'da pek çok mezar taşında otobüs, silah, bıçak, kalp gibi kişinin ölüm şeklini açıklayan çizimlere rastlamak mümkün.