Böylesi de görülmedi

Böylesi de görülmedi
Böylesi de görülmedi
Başbakan Erdoğan'ı protesto eden öğrencilere polis şiddetine tepki gösteren ODTÜ yönetimi ve hocaları, üniversitelerin 'ortak' hedefi oldu.

İSTANBUL - Göktürk-2 uydusunun fırlatılması nedeniyle Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) düzenlenen törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın öğrenciler tarafından protesto edilmesiyle başlayan tartışma, akademi tarihinde görülmemiş bir ortak bildiriyle iyice kızıştı. ODTÜ Rektörlüğü’nün de öğrencilerin protestosuna sahip çıkıp polis şiddetine tepki göstermesi üzerine birçok üniversite ortak bir açıklama yayınlayarak, Başbakan’ın protesto edilmesini kınadıklarını bildirdi. Bildirilerde, “Bilimin üretilmesine zemin hazırlayan bir iktidar tenkide değil takdire şayandır” denildi.
Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi tarafından yapılan ortak açıklamada, “Bu tarihi başarı, ne yazık ki ODTÜ yerleşkesinde bazı öğrencilerin şiddet eylemleriyle gölgelenmeye çalışılmıştır” denildi. Ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Öğrencilerin tek protesto aracı eleştirel fikirleri olmalı; taş, sopa ve molotofkokteyli öğrencilerle anılmamalıdır. Tören sırasında yaşanan şiddet olaylarını üzüntüyle karşılıyoruz.”

‘Tenkide değil takdire şayan’
Öte yandan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi senatoları da ODTÜ’deki protesto gösterilerini kınayan birer açıklama yayımladı. Bingöl Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, “Gurur duyulması gereken bir gün ve etkinlikte Sayın Başbakanımıza yönelik tutumu anlamakta güçlük çekiyoruz. Evrensel bilimin üretildiği bir yuvada bu üretime zemin oluşturan ve destek olan bir siyasi irade tenkide değil ancak takdire şayandır” denildi.

YÖK, ODTÜ için harekete geçti

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, ODTÜ’deki olayları incelemek üzere YÖK Denetleme Kurulu’nu görevlendirdi. 21 Aralık’ta konuyla ilgili olarak Kurul’a talimat verdiği öğrenilen Prof. Çetinsaya, “Şiddete başvurarak akademik özgürlükleri sınırlamak, eğitim ve öğretimi engellemek asla mazur görülemez” diye konuştu. Prof. Çetinsaya, “Üniversite yöneticileri, öğretim elemanları ve öğrencilerimizden beklentimiz şiddete karşı azami gayret göstermeleridir” açıklamasını yaptı.