'Böylesi sadece Türkiye'de yaşanır'

'Böylesi sadece Türkiye'de yaşanır'
'Böylesi sadece Türkiye'de yaşanır'
10 yıl önce Yalova'da depremzedeler için yapılan konutların bulunduğu arazinin kendilerine ait olduğu gerekçesi ile Orman İşletme Müdürlüğü tapu iptali davası açtı

YALOVA Orman İşletme Müdürlüğü, merkeze bağlı Soğucak Köyü'nde, 17 Ağustos 1999'daki Marmara Depremi sonrası inşa edilen kalıcı konutların yapıldığı arsanın kendilerine ait olduğu gerekçesiyle tapu iptali davası açtı. 10 yıl aradan sonra kendilerine gelen ihbarnameyle şaşkına dönen depremzedeler, “Bu evleri bizlere devlet yaptı. Şimdi de evlerimizin bulunduğu yer için dava açılıyor. Böylesi gerçekten sadece Türkiye'de yaşanır” dedi.

Deprem sonrası yapılan konutlara yerleşen Yalovalı depremzedeler evlerine gelen ihbarnameyle şaşkına döndü. Yalova Orman İşletme Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü adına, 17 Ağustos Marmara Depremi sonrasında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından merkeze bağlı Soğucak Köyü'ndeki Paşakent Kalıcı Konutları'nda bulunan 3003-3, 3'üncü Ada adresinde oturan Çetin Aydın, Filiz Deliktaş, Merva Kurtulmuş, Şeyda Şöler, Tayfun Kavasoğlu, Semra Bozacı, Kerim Yıldırım, Nejat Hatimoğlu, Bilşat Gürcan ve Zeynep Hatice Hürmen'in oturduğu 10 daireli bloğun tamamının, 2B arazisi üzerine kurulduğunu iddia ederek Yalova Asliye Hukuk Mahkemesi'nde, tapu iptal davası açtı.

Daha önce de 3013- 12 Ada 7'nci Blok hakkında da aynı gerekçeyle dava açtığı öğrenilen Yalova Orman İşletme Müdürlüğü, son açtığı mahkemeye kanıt olarak tapu kayıtları, havadan çekilmiş fotoğraflar ve inceleme raporlarını sundu. Yalova Orman Müdürlüğü, orman arazisine konut yapıldığı gerekçesiyle 10 konutun hak sahibini, Maliye Hazinesi adına Yalova Mal Müdürlüğü'nü ve kalıcı konutlara yol yaptığı için Karayolları Genel Müdürlüğü'nü de mahkemeye verdi.

Depremin ardından geçen 10 yıl sonra kendilerine gelen ihbarname ile şaşkına dönen depremzedeler, “Bu evleri bizlere devlet yaptı. Şimdi de evlerimizin bulunduğu yer için ‘Orman Arazisi’ diyerek mahkemeye dava açıyorlar. Böyle bir olay gerçekten sadece Türkiye'de yaşanır” dedi.

Paşakent Mahallesi Muhtarı Aydın Özat da yaptığı açıklamada, “Marmara Depremi sonrasında Yalovalı hak sahibi depremzedeler için Soğucak Köyü Mevkii’nde yapılan kalıcı konutlardan hakkında yıllar sonra orman arazisine yapıldığı gerekçesi ile mahkemeye dava açtı. Bunu yapan devlet. Aradan 10 sene geçmiş. Açılan bir dava sonrasında vatandaşlar mağdur. Böyle bir çarpıklık olmaz” dedi.
Tapularının iptali gerekçesi ile haklarında açılan dava ile neye uğradıklarını anlayamayan vatandaşlar “Mahkeme celbi elimize geçtiğinde şaşırdık kaldık. Sanki biz bu konutları buraya gecekondu olarak yaptık. Hukuken biz de hakkımızı arayacağız” diye konuştu.

Yalova'da büyük hasara yol açan Marmara Depremi'nde 2 bin 504 kişi ölürken 4 bin 505 kişi de yaralanmıştı. 25 bin 980 konut ile bin 375 işyerinin ağır hasar gördüğü depremde, 26 bin 875 konut ile 4 bin 190 işyeri orta, 20 bin 156 ev ile 3 bin 651 işyerinde az hasar görmüştü. (dha)