Bozburun'un derdi çiftlikler

Marmaris'in Bozburun beldesi, balık çiftliklerinin tehdidi altında. Belediye Başkanı Salih Taşkın, "Çiftlikler nedeniyle deniz kirleniyor. Yosunlaşma artıyor. Turizmimiz kötü etkileniyor" diyor. BM'nin raporları da başkanı doğruluyor. Halk da dertli: Pansiyoncu Nail Ünlü: "Denizin rengi değişiyor." Restoran sahibi Selçuk Bozçağa: "Burada fazla nüfus ve sanayi yok, tek kirlilik nedeni çiftlikler."
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

MUĞLA - Mamaris'in Bozburun beldesi yakınına 10 yıl önce kurulan sekiz balık çiftliği, hızla denizi kirletiyor. Çiftliklerin Bozburun Yarımadası'nın en sakin koyları ve sığ sularda kurulması kirliliği artırıyor.
Yarımadanın kuzeyindeki Bozburun beldesine yakın koylardaki balık çiftliklerinde genelde çipura ve levrek yetiştiriliyor. Balık çiftliklerinde kullanılan aşırı organik ve kimyasal maddeler içeren yemler, sığ sularda ötrifikasyona (alg patlamasına) neden oluyor. Bölgede akıntı ve rüzgâr olmaması, kullanılmayan yemlerle balık atıklarının dibe çökmesiyle yosunlaşma da artıyor.
Yanlış yerde kurulmuşlar
Bu besin maddeleriyle aşırı çoğalan yosunlar, diğer canlıların yaşam ortamlarını azaltıyor. Bu, balıkların yemlendiği ve yumurtladığı deniz çayırlarının da yok olmasına neden oluyor. Ayrıca, rüzgârın güneydeki çiftliklerden kuzeyde bulunan Bozburun'a doğru esmesi nedeniyle de, beldede denizde bulanıklaşma artmış durumda.
Çiftliklerin çevreye olan etkileri, BM Çevre Programı Akdeniz Eylem Planı Birimi'nin raporlarına da yansıdı. Akdeniz'in birçok ülkesinde çiftliklerin 1990'dan beri hızla arttığı belirtilen raporda, şöyle deniliyor: "Kullanılan organik ve kimyasal maddelerden kaynaklanan sorunlar, çiftliklerin yakınındaki kıyılara da yansımış durumda. Kullanılan kimyasal antibiyotikler, vitaminler ve tedavi amaçlı ilaçlar da ekosistemde geri dönülmeyecek zararlara yol açabiliyor. Her bir ton balık üretimi sonucu, 110 kg. azot, 12 kg. fosfor ve 450 kg. karbon açığa çıkıyor ve bu deniz ekosistemine geçiyor."
Rapora göre, Akdeniz'e karışan ve balık çiftliklerinden yayılan azot, fosfor ve karbonun yüzde 20'si Türkiye'den kaynaklanıyor. Oran Yunanistan için yüzde 40'ı aşıyor. İtalya'dan karışma oranı yüzde 12'lerde.
Bozburun Belediye Başkanı Salih Taşkın, balık çiftlikleriyle 10 yıldır uğraştıklarını belirterek, şunları söylüyor: "Yarattıkları kirlilik hemen fark ediliyor. İÜ Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Erdoğan Okuş, iki yıl süren araştırma sonucu bir rapor hazırladı. Yosunlaşmanın arttığı ve deniz çayırlarının yok olduğu rapora yansıdı. Rapor şu anda Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu (ÖÇKK) Başkanlığı'nda. ÖÇKK, yeni bir Çevre Düzeni İmar Planı hazırlıyor. Yeni planda balık çiftlikleri buradan kalkacak.
Bozburun Yarımadası, Özel Çevre Koruma Bölgesi. ÖÇKK, 1990 yılında hazırladığı planda, Söğütlü-Bozburun arasını balık çiftliklerine ayırmış. Çiftlikler, Bozburun' un güneyinde ve rüzgâr güneyden eser. Bu durumda balık çiftliklerinin yararttığı tüm kirlilik Bozburun'a ulaşıyor. Çiftliklerin ruhsat süreleri en geç 2008'de dolacak.
Başkan: Bakan söz verdi
Geçen hafta Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe geldi. Tüm çiftlikleri dolaştık. Tarım Bakanı ile görüşeceğini, ruhsat sürelerinin bitiminde çiftliklerin bölgeden kaldırılacağını söyledi. Burası tam bir iç deniz ve çiftlikler turizmimizi olumsuz etkiliyor."
Yöre halkı: Bir an önce kaldırılmalı
Turizmin gözde ilçesi Bozburun'da yaşayanlar da balık çiftliklerinden şikâyetçi ve tehlike artmadan bir an önce kaldırılmalarını istiyor.
Nail Ünlü (Pansiyon sahibi): Normalde mavi olması gereken deniz, renk değiştirerek sarıya doğru dönüyor. Bize 10-15 yıldır sürekli gelen müşterilerimiz var. Denizin eski temizliğini bulamadıklarını söylüyorlar.
Üzeyir Yolyapan: Deniz, artık her geçen yıl daha da kirleniyor. Buradaki çiftlikler, en güzel koylar içine kurulmuş. Aslında balık çiftliklerinin açık denizde olması lazım. Binlerce ton yem atılıyor.
Sevim Atalay: 10 yıldır yaz tatilimi Bozburun'da geçiriyorum. Eski berraklığı yok. Bunda da çiftliklerin önemli bir payı olduğunu düşünüyorum. Çünkü buranın köylüsü denizi koruyor, çöp atmıyor.
Selçuk Bozçağa (Restoran sahibi): Yedi yıldır Bozburun'dayız. Denizde bulanıklık ve dipte mil tabakası artıyor. Denize daldığınızda sanki bir toz bulutu ve balçık gibi bir görüntüsü var. Aynen akvaryumun dibinde balık pisliklerinin yarattığı görüntü gibi. Bozburun'da nüfus artışı yok. Kirlilik yaratacak fabrika da yok. Kirliliğin tek nedeni balık çiftlikleri. Ben kimya mühendisiyim. Kısa bir süre önce, çiftliklerin bulunduğu bir koyda üzerinde 'Texapon' etiketi olan iki bidon buldum. Her biri 60 kilogramlıktı. Bunlar şampuan hammadesidir. Bidonların içindeki kalıntı madde de oydu. Ne maksatla kullanıldığını bilmiyorum. Belki havuzları meydana getiren ağları temizlemek için kullanmışlardır. Çünkü ağların üzeri zamanla yosunla kaplanıyor ve gözenekleri küçülüyor. Ayrıca o koydaki kıyıda deniz yüzeyinde köpüklenme vardı.


    http://www.radikal.com.tr/7546947546940

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.