Bozcaada açıklarında gemi kazası

Bozcaada açıklarında gemi kazası
Bozcaada açıklarında gemi kazası

Alman gemisinin burnu Malta gemisinin birinci ambarına girdi. fotoğraf: dha

Haber: ERDEM SÜREK / Arşivi

ÇANAKKALE - Bozcaada açıklarındaki uluslararası sularda, iki gemi çarpıştı. Ölen ya da yaralananın olmadığı kaza sonrası sahil güvenlik ekipleri, çevre kirliliğine karşı önlemler aldı.
Kaza, önceki gün 22.10 sıralarında Bozcaada’nın yaklaşık 10 mil açıklarında uluslararası sularda meydana geldi. Hereke limanından Fransa’ya dökme çimento taşıyan 128 metre boyundaki Malta bayraklı ‘Martı Princess’ isimli kuru yük gemisi ile 166 metre boyundaki Alman bandıralı konteyner gemisi ‘Renate Schulte’ çarpıştı. Kaza sırasında Alman gemisinin ‘bodoslama’ diye tabir edilen burun kısmı, Malta gemisinin birinci ambarına kadar girdi. Çarpışmanın etkisiyle, Malta bayraklı gemi üç derece sancağa yattı, kazada ölen ya da yaralanan olmadı.
Kazanın ardından Midilli adasında konuşlanan, Yunanistan Deniz Kuvvetleri’ne ait bir Sahil Güvenlik gemisi de bölgeye geldi. Çanakkale Kıyı Emniyeti Müdürü İsmail Durgun, “Çevre kirliliğine karşı da gerekli önlemler alındı. Deniz yüzeyinde bir kirlilik belirtisi mevcut. Öncelikle bu sızıntının kaynağı tespit edilecek. Daha sonrada yeterli düzeyde, bariyerleme işlemi uygulanacak. Sızıntının kaynağı, yakıt ya da sintine dışında Malta bayraklı geminin ambarlarında bulunan dökme çimento yükü de olabilir” dedi.
 Bozcaada açıklarında Alman bayraklı ‘Renata Schulte’ adlı gemiyle çarpışan Malta bayraklı ‘Martı Princess’in kaptanının isteği doğrultusunda, Kıyı Emniyeti botu tarafından gemiden alınan 11 personel, Çanakkale’ye getirildi. Gemiden alınan 11 personelin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.