Bozcaada yıkımı

Çanakkale'nin tüm ilçelerini dokuz gün önce vuran 170 kilometre hızındaki fırtına, Bozcaada ve Gökçeada'yı da perişan etti. Adalarda elektrik ve su yok.
Ciddi ısınma ve yiyecek sıkıntısı atlatan Bozcaadalılar, "70 yıldır böyle afet görmedik. Tek dileğimiz bayramı herkes gibi geçirmek" diyor.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

ÇANAKKALE - 22 Ocak'ta hızı saatte 170 kilometreyi aşan fırtına sonrasında,
Bozcaada ve Gökçeadalılar karanlıkta ve susuz dokuzuncu günlerini yaşıyor. Bozcaada'da 30'u aşkın elektrik direğinin yıkılmasına neden olan fırtına sırasında Meteoroloji merkezinin bütün ölçüm aletlerinin de hasar gördüğü anlaşıldı. Adalılar 70 yıldan beri böyle bir afet yaşanmadığını söylüyor.
Ada içinde felaketin ilk günlerinde mazot sıkıntısı yaşandığından, kaloriferli binalar ısıtılamadı. İlk üç gün boyunca adayla anakara bağlantısını sağlayan feribotun çalışamaması sonucu yiyecek sıkıntısı yaşandı. Fırınlar da maya bulamadığı için ekmek çıkaramadı.
Rüzgâr enerjisi var ama...
Sert rüzgârlarıyla ünlü Bozcada'da bulunan Türkiye'nin en büyük rüzgâr enerji santralı da, başlangıç için enerjiye ihtiyacı olduğu için çalışamıyor. Santralda üretilen elektrik, denizaltından geçirilen kablolarla sekiz mil ötedeki Çanakkale'le yollanıyor ve ilin tüm elektrik ihtiyacını karşılıyordu.
Bozcaada'ya ise elektrik başka bir hatla Anadolu'dan geliyor. Adaya gelen enerji hatları birçok yerde fırtınadan hasar gördüğü için onarım çalışmaları sürüyor. Adalıların bazıları portatif jenaratör kurdu. Bunları birkaç saat çalıştırarak acil ihtiyaçlarını giderebiliyorlar.
Ada Kaymakamı Aykut Pekmez, dokuz gündür elektriksiz yaşadıklarını belirterek şu bilgileri verdi:
"Fırtına hızı saatte 170 kilometreyi aştığından Meteoroloji merkezindeki aletlerimiz daha fazlasını ölçemedi. Hatta hepsi devrildi.
Çanakkale ile temas kesildi. Fırtınadan yer istasyonlarından birinin direği yıkıldı, diğeri de enerji olmadığı için devre dışı kaldı. Cep telefonlarımız çalışamaz oldu. Şehir Hatları İşletmesi'ne ait feribotumuz da dört gün boyunca çalışamadı."
Belediye kömür dağıttı
"İlk dört gün benzin istasyonunda mazot kalmadığı için sıkıntı yaşandı. Balıkçılar ve askeri birlikten fırınların mazot ihtiyacını karşıladık. Mazot ancak geçen salı günü gelebildi. Belediye evlere kömür dağıtımı yaptı. Suyumuz Anadolu'dan geldiği ve karşı kıyıda da elektrik olmadığı için, hâlâ akmıyor. Adada sürekli akan bir çeşme var. Onun dışında da belediye, itfaiye aracıyla su dağıttı. Üzüm bağlarımız etkilenmedi ama zeytinliklerde ve çam ağaçlarında hasar oluştu.
Çanakkale Tedaş yetkilileri ile sürekli temastayız. Bugün (dün) saat 15.00 sularında elektrik verileceği söylendi. Bayramı elektriksiz-susuz geçirmeyeceğimizi umuyorum."
'15 personelle çalıştık'
Bozcaada Belediye Başkanı Mustafa Mutay ise fırtınadan sonraki ilk gün çok iyi organize olduklarını belirterek zorlu günleri şöyle anlattı: "22 Ocak akşamı kırsal bölgede kalanları kurtardık. Yollar karla kaplı olduğu için yalnızca iş makineleriyle yolları açabildik. Traktörler dahi yola çıkamadı.
Sadece 15 personelle, yolları açmak için önce devrilen elektrik direklerini kaldırdık. Yolları açtıktan sonra da su ve kömür dağıttık. Su basan binaları vidanjörlerle boşalttık. Tedaş ekibine personel ve iş makinesi desteği verdik."
'Yedek jeneratör lazım'
Belediye Başkanı Mutay, tek eksiklerinin yedek jeneratör olduğunu belirtti:
"Tedaş'ın eski santral binasında bir jeneratörü var ama bağlantı direkleri yıkıldığı için çalışması mümkün olmadı. Bayramdan sonraki ilk işimiz jeneratör almak olacak. Tedaş'ın da bundan sonraki işi, müteahhide diktirdiği direklerin niye yıkıldığını araştırmak."
Ada sakini Murat Sekban ise, dünyanın en ucundaymış gibi yaşadıklarını belirtti, "Belediyenin gayretli çalışması olmasa halimiz nice olurdu bilemiyorum. Devleti yönetenlerden Bozcaada'daki mevcut mimari dokuyu bozacaklarına, öncelikle çağdaş altyapı hizmeti getirmesini bekliyoruz" diye konuştu.