Bozcaada'da çanlar Erdoğan sayesinde çalıyor

Bozcaada'da ibadete açık Rum Ortodoks cemaatine ait tarihi Kimisis Teodoku Kilisesi'nin yıkılan dört katlı çan kulesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yeniden yapıldı.

ÇANAKKALE - Bozcaada'da ibadete açık Rum Ortodoks cemaatine ait tarihi Kimisis Teodoku Kilisesi'nin yıkılan dört katlı çan kulesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yeniden yapıldı.
Bozcaada'da Rum mahallesinin ortasında 1869 yılında yaptırılan Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi, ibadete açık tek kilise olarak günümüze kadar ayakta kalmayı başardı. Kilisenin avlusuna 1895 yılında inşa edilen dört katlı çan kulesi, zaman ve hava koşullarına direnemedi. Kulenin iki katı yıkıldı. Kalan iki kat 1980'den sonra tehlike yaratmaması için metal kafes içine alındı.
2005'te talimat verildi
Çan kulesinin kaderi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 25 Nisan 2005 tarihinde Bozcaada'ya yaptığı ziyaretle değişti. Erdoğan, Rum vatandaşların isteği üzerine kilisenin çan kulesinin restore edilmesi için yetkililere talimat verdi. Başbakanlık Tanıtma Fonu'ndan ayrılan 280 bin YTL ödenekle orijinal yüksekliği 23.8 metre olan çan kulesi tamamen yıkıldı. 2006 Eylülü'nde başlatılan restorasyon çalışmalarında ilk olarak zemin güçlendirildi. Kayseri'den gelen taş ustaları el işçiliğiyle dört katlı çan kulesini orijinaline uygun olarak yeniden inşa etti. Kulenin en üst katına, dört cephesine de saat takıldı. Ayrıca kule aydınlatıldı.
Geçen temmuz ayında tamamlanan çalışmaların ardından kilise yeniden çan kulesine kavuştu. Bozcaada'da üç dönemdir görev yapan Anavatanlı belediye başkanı Mustafa Mutay, Erdoğan'ın büyük bir duyarlılık gösterdiğini söyledi. Bağcılıkla uğraşan Rum Ortodoks cemaatinin başkanı Simyon Salto da "Başbakan Erdoğan çok büyük bir insanlık sergiledi" diye konuştu.