Bozdağ kaderiyle baş başa

'Ege'nin Uludağ'ı Bozdağ'da iki yıl önce yaşanan çığ felaketinde...
Haber: EDA BERKBAYRAK / Arşivi

İZMİR - 'Ege'nin Uludağ'ı Bozdağ'da iki yıl önce yaşanan çığ felaketinde Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın uyarılarını kulak ardı eden İzmir Valiliği'nin büyük ihmali olduğu ve önlem alınmaması sonucu trilyonlarca liranın kar altına gömüldüğü ortaya çıktı.
Dönemin Valisi Kutlu Aktaş'ın 1997'de yapımını başlattığı Bozdağ Kayak Merkezi, onaylı projeleri, imar planı, jeoteknik ve çığ etüt raporları olmadan inşa edildi. Tesisleri inşası sürerken Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nün 1997 Aralık ayında bölgede inceleme yaptırıp, inşaatların bir an önce durdurulması ve çığ etüt raporunun hazırlanması yönünde uyarıda bulunmasının ardından 1998 Nisan'ında aynı uzman ekip bölgeye gelerek çığ etüt raporu hazırladı.
İş işten geçtikten sonra
Bu gelişme olurken tesisler Bozdağ Kış Sporları Turizm Sanayi ve Ticaret Şirketi'ne yılda 101 bin 500 dolara kiralandı. Ancak can kaybı olmayan üst üste dört çığ meydana gelmesi üzerine valilik harekete geçti. Ancak Afet İşleri Genel Müdürlüğü, 'çığ projesi' için ihale açarak, TÜRMAK firmasına 50 bin dolara hazırlattı.
Proje uygulaması 2 trilyon lirayı bulunca valilikle işletmeci firma mahkemelik oldu. Özel İdare Müdürlüğü, firma hakkında kira borcundan dolayı 500 bin dolarlık icra takibi başlatırken, şirket tazminat davası açtı. İl Genel Meclisi yatırım yapmama kararı alınca, tesisler geçen yıl kaderine terk edildi. Tesisin kullanılabilir hale gelebilmesi için en az 3 trilyonluk yatırım yapılması gerektiği belirtildi.
Merkezde kafeterya ve restoranın yanı sıra 1528 metre uzunluğunda telesiyej de bulunuyor.