Bozdoğan: Trafikteki kaosun nedeni sürücüler

Ulaşım Daire Başkanı Bozdoğan, 'trafikteki kaosun % 60-70'inin sürücülerle kış koşullarına uygun olmayan araçlardan kaynaklandığını öne sürdü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Rafet Bozdoğan, 'trafikte dün yaşanan kaosun yüzde 60-70'inin sürücülerle kış koşullarına uygun donatılmamış araçlardan kaynaklandığını' söyledi.
Bozdoğan, İstanbul'u dün etkisi altına alan yoğun kar yağışının trafikte ciddi sıkıntılara neden olduğunu belirtti. Özellikle Boğaz köprüleri, bağlantı yolları, otoyollarla yüksek kesimlerdeki ana arterlerde trafikte ciddi tıkanmalar olduğunu ifade eden Bozdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Gece saat 02.00'de ana arterlerin temizlenmesi için ekiplere talimat verdik. Önemli ana arterlerde çalışmalar devam ediyor. Yolların büyük bir kısmı trafik akışına müsait ama şerit daralmaları söz konusu. Şiddetli kar yağışı nedeniyle tuzlama da sorunu çözmüyor. Tuzun etkisi bir saat sonra kayboluyor ve yol trafiğe yeniden kapanıyor. Şu ana kadar biz 4 bin 500 ton, bin ton da ilçe belediyeleri olmak üzere 5 bin 500 tona yakın tuz kullanıldı. Bu miktar kışın şiddetini göstermektedir. Çünkü biz geçmiş yıllarda kullandığımız tuz miktarını bir gecede kullandık. Örneğin 4 yıl önce yaşanan yoğun kışta kullandığımız tuz miktarı 3 bin ton idi. Kar yağışı bir süre daha devam edecek. Ekiplerimiz özellikle ana arterleri sürekli tuzlayıp, kürüyerek açık tutmaya çalışacak."
Bozdoğan, vatandaşların, 'gerekli müdahaleler yapılmadığına' ilişkin eleştirilerine yönelik olarak da, dün yaşanan trafik sıkışıklığında sürücülerin etkisinin büyük olduğunu söyledi. Şiddetli kar yağışına rağmen sürücülerin tedbirsiz olarak trafiğe çıktığını belirten Bozdoğan, "Trafikte dün yaşanan kaosun yüzde 60-70'i sürücülerle kış koşullarına uygun donatılmamış araçlardan kaynaklandı" dedi.
Bu arada, İETT otobüslerinin de, ulaşımın açık olduğu ana arterlerde seferlerine devam ettiği belirtildi.