Bozuk ilaçla ayda 4 milyon YTL gelir

Kullanım tarihi geçmiş ilaçları yeniymiş gibi piyasaya sürdükleri iddia edilen, içinde bir profesör, doktorlar ve eczacıların da bulunduğu çeteye yönelik 'Acı İlaç' operasyonundan, adı kadar 'acı' bir bilanço ortaya çıktı:

İSTANBUL - Kullanım tarihi geçmiş ilaçları yeniymiş gibi piyasaya sürdükleri iddia edilen, içinde bir profesör, doktorlar ve eczacıların da bulunduğu çeteye yönelik 'Acı İlaç' operasyonundan, adı kadar 'acı' bir bilanço ortaya çıktı: Çetenin aylık kazancı 4 milyon YTL'yi buluyor.
Polisin sekiz aylık çalışma sonucu önceki gün İstanbul, Samsun, Batman, Adapazarı ve İzmit'teki 80 ayrı adrese eşzamanlı yapılan 'Acı İlaç' adlı operyonda gözaltına alınan zanlı sayısı 70'i geçti. Zanlılardan sekizinin doktor, 15'inin eczacı oldukları iddia edildi. Doktorlardan birinin ise İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı'nda görevli Prof. Dr. A. Ş. D. olduğu ortaya çıktı. Ele geçirilen malzemelerin tasnifi sürüyor.
Çete ecza deposu sahipleri, eczacılar, doktorlar, ilaç çalan kişler ile sahte ilaç kutusu basan matbaacılardan oluşuyor. Çete şu yöntemi izliyordu: Öncelikle anlaşmalı eczacılardan imha etmeleri gereken bozuk ilaçlar alınıyor. Bu ilaçlar, Küçükçekmece'deki bir bodrum katındaki matbaada, basılan yeni kutulara konulup anlaşmalı eczanelere depolar yoluyla satılıyor. Ayrıca Çapa Tıp Fakültesi ile sağlık kurumlarından çalınan ilaçlar da bu kutularda piyasaya sürülüyor. İddiaya göre, yoksul kişilerden SKK, Bağkur ve Yeşilkart sağlık karneleri, ay boyunca bedava ilaç sözüyle toplanıyor. Ve bu karnelere çeteyle ilişkili oldukları öne sürülen doktorlar ücret karşılığı pahalı ilaçlar yazıyor. Çete de bu paraları kurumlardan tahsil ediyor.
Çetede ele geçirilen ilaçların astım, kalp, diyaliz, kanser, ağrı kesici, ateş düşürücü, şeker ve kolesterol ilaçları olduğu, spor ve güzellik merkezlerinde yoğun olarak kullanıldığı belirtildi. Operasyonun ilk ayağı, geçen seneki 'İksir' operasyonuydu. Operasyonda 68 kişi yakalanmış, lösemili çocuklar için üretilmiş bebek maması türünden bir TIR ilaç ele geçmişti.