Bozüyük'te tren kazası: 5 ölü, 21 yaralı

Bozüyük'te tren kazası: 5 ölü, 21 yaralı
Bozüyük'te tren kazası: 5 ölü, 21 yaralı
Duble yol inşaatında çalışan araç faciaya neden oldu

Tuncay ÇANKAYA- Metin KAMBER- Kemal ATLAN- Hakan TÜRKTAN


ESKİŞEHİR- Haydarpaşa seferini yapan Cumhuriyet Ekspresi bu akşam Bozüyük yakınlarında duble yol inşaatında çalışırken kayarak demiryoluna düşen vince çarptı. Lokomotifin devrildiği, trenin 5 vagonundan birinin yan yattığı kazada 5 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.
Kaza saat 17.30 sıralarında, Eskişehir- İstanbul demiryolunun Bozüyük yakınlarındaki Karaköy- Ayvalı kesiminde meydana geldi. Eskişehir'den hareket eden 11023 sefer sayılı Cumhuriyet Ekspresi, Bozüyük İstasyonunu geçtikten 5 dakika sonra sonra duble yolun çevreyolu inşaatı kesimine geldi. Henüz hızlanmayan tren, duble yoldaki köprü inşaatında meyilli arazide kayarak demir yoluna düşen paletli iş makinesine çarptı.5 ÖLÜ, 21 YARALICumhuriyet Ekspresi'nin lokomotifi, çarpmanın etkisiyle raydan çıkıp devrilirken, ilk vagon da yan yattı ve bir bölümü lokomotife girdi. Trendeki yolcular bir anda kendilerini can pazarında buldu. Kazadan yara almadan kurtulanlar vagonları terk ederken, büyük hasar gören ilk vagondaki yolcular ve koltuklar ve saç levhalar arasında sıkıştı.  Trende bulunanlardan 5 kişinin yaşamını yitirdiği kazada, çok sayıda yolcu yaralandı.

 

 

 

KAZADA HAYATINI KAYBEDENLERİN İSİMLERİ

 

 

 

Kazada 231 yolcunun bulunduğu belirtilen Cumhuriyet Ekspresi'nde yolculardan Metin Kürşat Yeşiltan(14), Turgay Yılmazbaş(21), Derviş Oğuz Tekin (24), Mehmet Öztürk (53) ile Aysel İzgi(65) hayatını kaybetti.
Kazada yaralanan iş mekinesi operatörü Mehmet Sait Yılmaz, makinistler Mehmet Çolak ve Erol Altıntaş, trende bulunan TCDD görevlileri Ali Saltan, Bahtiyar Kahveci ile yolcular Fatih Deniztekin, İsmet Ulusoy, Nasim Tokca, Lorin Topçu, Ersin Akşahin, Egemen Günsay, Ayşe Gülşah Kayahan, Önder Dinçer, Ersoy Demir, Aras Tunçali, Esra Yüzer Yusuf Mermer, Mehpare Güler, Ceren Türkay Güler, Ceyda Güler ve Hacı Mehmet Avşaroğlu Bozüyük, Bilecik ve Eskişehir'deki hastanelere kaldırıldı. Yaralılardan iş makinesi operatörü Mehmet Sait Yılmaz'ın ESOGÜ Hastanesi'nde tedavi altına alındığı ve durumunun ağır olduğu belirtildi. 
Kazanın duyulması üzerine bölgeye sağlık ve kurtarma ekipleri sevk edildi. Kaza yerine ulaşan ekipler hemen yaralılara müdahale ederken, yan yatan vagonda sıkışanları kurtarma operasyonu başlatıldı. Vagonun camlarını kırıp, demir makaslarıyla saç levhaları kesen kurtarma ekipleri, yaralıları yaklaşık 2 saatte sıkıştıkları yerden çıkarabildi.
Hazır bekletilen ambulanslarda sağlık ekiplerinin ilk müdahalesi yapılan yaralılardan durumu ağır olanlar Eskişehir'deki hastanelere, durumu daha iyi olanlar ise Bozüyük ve Bilecik'deki hastanelere götürüldü. Tren yoluna kayarak kazaya neden olan iş makinesinin operatörü Mehmet Sait Yılmaz da ağır yaralı kaldırıldığı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi'nde tedaviye alındı.
Cumhuriyet Eksperesi'nin kazadan yara almadan kurtulan tüm yolcuları TCDD'nin sağladığı otübüslerle İstanbul'a götürüldü.
Kaza nedeniyle kapanan demiryolunun ulaşıma açılması için Cumhuriyet Treni'nin devrilen lokomotifi ve vagonlarını kurtarma çalışması gece boyu devam etti.

 

 

OPERATÖR, KARŞIDAN KARŞIYA GEÇMEYE ÇALIŞMIŞ

 

 


Bilecik'in Bozüyük ilçesi yakınlarında meydana gelen tren kazasında Bozüyük-Mekece bölünmüş karayolu inşaatında çalışan Mehmet Sait Yılmaz'ın operatörlüğünü yaptığı paletli iş makinasının demiryolundan karşıdan karşıya geçmek istediği sırada Cumhuriyet Ekspresi'nin çarptığı açıklandı.
Bilecik Valisi Musa Çolak, “İş makinası operatörü demiryolunda rayların üzerinden karşıdan karşıya geçmeye çalışmış. Bu sırada Ankara-İstanbul seferini yapan Cumhuriyet Ekspresi iş makinasına çarpmış” dedi.TCDD'NİN AÇIKLAMASIKazayla ilgili TCDD Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, “Eskişehir-İstanbul seferini yapan 11023 No’lu Cumhuriyet Ekspresi, saat 17.30 civarında, Bilecik ili Karaköy-Ayvalı mevkiinde seyir halinde iken, karayolu inşaatı yapan paletli bir iş makinesinin hemzemin geçidi olmayan bir bölgede demir yolu hattına izinsiz ve kontrolsüz girmesi sonucu çarpışmıştır. Olay yerine Demiryolu yetkilileri ile Bilecik Valiliği yetkilileri intikal etmiştir. Meydana gelen olayla ilgili inceleme devam etmektedir.” (dha)