Britanya ile afete karşı işbirliği

Britanya ve Türkiye afete karşı işbirliği yaptı. Afet eğitimi veren Britanyalı uzmanların ilk tespiti, "Türkiye'de afete karşı ulusal bir plan yok" oldu.

ANKARA - Britanya ve Türkiye afete karşı işbirliği yaptı. Afet eğitimi veren Britanyalı uzmanların ilk tespiti, "Türkiye'de afete karşı ulusal bir plan yok" oldu.
Başbakanlık Türkiye Acil Durum Yönetimi (TADY) Genel Müdürlüğü, Britanya'nın Ankara Büyükelçiliği ve Bournemouth Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen 'Ulusal Afet Yönetimi' eğitim seminerlerinin ilki, Ankara'da yapıldı. 27 Haziran-8 Temmuz arasında Milli Güvenlik Genel Sekreterliği'nde yapılan geniş katılımlı seminerde Bournemouth Üniversitesi Afet Yönetim Merkezi Müdürü Michael Evans ile Müdür Yardımcısı Richard Gordon, 'Ulusal Afet Yönetimi' eğitimi verdi.
Eğitim 5 yıl sürecek
Evans ile Gordon dört yıl önce kurdukları merkezin Balkanlar'da, Nijerya ve Moğolistan'da afet eğitimi verdiğini söyledi. Türkiye'de beş yıllık bir programı uygulayacaklarını belirten Evans, "Afetle ilgili genel problemin 'koordinasyon eksikliği'. Türkiye'de genel ulusal plan yok. Kurstan çıkan sonuç bu. Bu eğitimin amacı da, ulusal planın nasıl yapılacağını belirlemek" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7517847517840

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.