Britanya Konsolosluğu'nu Prens Charles açtı

20 Kasım 2003'te bombalı saldırıya uğrayan Britanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu, Prens Charles'ın da katıldığı törenle açıldı.

Britanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu, geçen yıl kasım ayındaki bombalı saldırıdan sonra restore edilmesinin ardından resmi törenle açıldı. Tepebaşı Meşrutiyet Caddesi üzerinde bulunan tarihi binanın açılış törenine, Britanya tahtının veliahtı Galler Prensi Charles ile Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu katıldı. Törende ayrıca, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Danışmanı Cüneyd Zapsu, ABD'nin İstanbul Başkonsolosu David Arnett ile Fener Rum Patriği Bartholomeos'un da aralarında bulunduğu dini misyon temsilcileri ve davetliler hazır bulundu.
Öte yandan, resmi açılış töreni nedeniyle Meşrutiyet Caddesi'nde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Çevredeki binaların üzerine keskin nişancılar yerleştirilirken, cadde araç trafiğine kapatıldı. Resmi töreni izlemeye gelen basın mensupları da kimlikleri kontrol edildikten sonra caddeye alındı ve Başkonsolosluğun girişinin karşısına yerleştirilen barikatın ardında çalışmalarına izin verildi. Bir polis helikopteri de havadan güvenliği sağlamak üzere boşkonsolosluk üzerinde uçtu.
Prens Charles, açılışta yaptığı konuşmada, bombalı saldırıların üzerinden bir yıl geçtiğini anımsatarak, "Bu cani saldırıları planlayarak aramıza ayrılık tohumları atmak isteyenler, ancak bizleri İngiliz ve Türk, Müslüman, Musevi ve Hıristiyanlar'ı bir araya getirmeyi başarabilmişlerdir" dedi.