Britanya'da araştırma üstüne araştırma, Almanya'da yeni yasa...

Britanya'da, genetiği değiştirilmiş şekerpancarı ve bir tür şalgam üzerinde yapılan araştırmada, sözkonusu ürünlerin ekiminin 'çevre üzerinde olumsuz etki yaratmadığı' sonucuna varıldı.

İSTANBUL - Britanya'da, genetiği değiştirilmiş şekerpancarı ve bir tür şalgam üzerinde yapılan araştırmada, sözkonusu ürünlerin ekiminin 'çevre üzerinde olumsuz etki yaratmadığı' sonucuna varıldı. 'Bright' adı verilen projenin sonuçları dün açıklandı. Araştırma kapsamında, yabani ot öldürücü ilaçlara dayanıklı hale getirilmiş iki ürünün, kuşların ve diğer türlerin ihtiyaç duyduğu yabani otları tüketmediği belirlendi. Araştırmanın koordinatörleri, maaliyet-kâr hesabı düşünüldüğünde, çiftçilerin bu tür ürünlere yönelebileceğini söyledi. Araştırma Tarım, Balıkçılık ve Gıda Bakanlığı'nın desteğiyle yürütüldü.
Ancak, bu sonuç Britanya'da kısa vadede GDO tarımı yapılacağı anlamına gelmiyor. Sadece sekiz ay önce geniş kapsamlı bir 'Çiftlik Ölçeğinde Deneme Ekimi'nden (FSE) genetik olarak değiştirilmiş şekerpancarı ve şalgamların biyolojik çeşitliliği olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştı. Çünkü bu ürünlerin arasında daha az kelebek, arı ve diğer canlı türünün yaşadığı görüldü. Genetik olarak değiştirilmiş mısırda da tam tersi yaşandı. GDO'lu mısır, normal mısırdan daha çok sayıda canlıyla 'iyi geçiniyordu'.
FSE sonuçlarının hemen ardından Britanya Çevre Bakanı Margaret Beckett, Britanya'da GDO yapmak isteyen firmaların Britanya'da genetik olarak değiştirilmiş ürün yetiştirmek isteyen tüm şirketlerin uzun bir araştırma sürecinden geçeceğini duyurdu. Bir süre sonra Bayer Corp-Science firması, çok sayıda ürün için yaptığı başvuruları çekti. Britanya'da GDO'larla ilgili araştırmalar hükümetin bu konuyla ilgili danışma komitesi ACRE'de inceleniyor. Yine geçen yıl yapılan 'GM Nation' araştırmasında, katılanların yarısından fazlası, "Britanya'da hiçbir biçimde GDO tarımı yapılmamalı" yanıtını verdi.
Almanya ise cuma günü GDO'larla ilgili önemli bir yasayı kabul etti. Yeni yasaya göre geleneksel ya da organik yolla yapan çifliğin ürünlerine, genetik olarak değiştirilmiş bir ürünün genlerinin karıştığı anlaşılırsa, bundan çevrede GDO tarım yapan çiftçiler sorumlu tutulacak. Genlerin karışmasına hangi GDO çiftliğinin yol açtığı belirlenemezse, tazminatı hangi komşunun ödeyeceğine mağdur durumdaki çiftçi karar verecek! GDO karşı faaliyet yürüten 'Dünya Dostları' derneğinden Geert Ritsema Almanya'daki yasayı memnuniyetle karşıladı. Ritsema, "Bu yasa zamanımızın en büyük biyolojik deneyinde yer almak istemeyen yüzmilyonlarca Avrupalı için iyi haber. Diğer AB üyesi ülkelerde benzer yasalar oluşturulması için referans olsun" dedi.
(bbc, Radikal)