Brokoli mutfakları fethetti

Tarım ülkesi Türkiye'de geçen yıl tahıl ve sebze üretiminde düşüş gözlendi. Bir alan hariç: Brokoli üretimi. Brokolinin geniş yelpazedeki hastalıklara iyi geldiği yolundaki haberler üzerine dağa taşa brokoli ekilmeye başlanınca, üretim yüzde 90.3 arttı.

ANKARA - Tarım ülkesi Türkiye'de geçen yıl tahıl ve sebze üretiminde düşüş gözlendi. Bir alan hariç: Brokoli üretimi. Brokolinin geniş yelpazedeki hastalıklara iyi geldiği yolundaki haberler üzerine dağa taşa brokoli ekilmeye başlanınca, üretim yüzde 90.3 arttı.
Brokoliye rağbet gösterme konusunda lider ABD. ABD'de brokoli tüketimi son 20 yılda yüzde 200 arttı. Türkiye de zengin vitamin içerdiği, kansere karşı etkili olduğu belirtilen brokoliyi geçtiğimiz yıllarda keşfetti.
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) bitkisel üretime ilişkin 2006 verilerine göre, 2005 yılında 8 bin 500 tonluk brokoli üretimi geçen yıl 16 bin 178 tona ulaştı. Brokolinin en çok yetiştirildiği yer, Torbalı'nın Özbey Köyü oldu. Tohumu İsrail'den ithal edilen ve ekimi diğer ürünlere oranla masraflı olan brokoli, talebinin artmasıyla çiftçilerin de ilgi odağı oldu.
Türkiye, AB'ye giremese de brüksellahanası Türk mutfağına girdi. TÜİK verilerine göre, toplam lahana üretimi yüzde 1.7 oranında artarken, yaprak lahanada yüzde 12'lik azalma, brüksellahanasındaysa yüzde 1.4'lük artış gözlendi. Bezelye üretiminde yüzde 16.5'lik düşüş yaşandı, pazı üretimi yüzde 53.9 arttı. Marul, enginar, kuşkonmaz, patlıcan, kabak, roka, maydanoz üretimiyse azaldı.
Mantara da rağbet var
Üretimi artan ürünlerden biri de mantar. Kültür mantarı üretimi, 2006'da bir önceki yıla oranla yüzde 28.4 arttı. Türkiye'de üretimi artan diğer sebzeler şöyle: Dereotu yüzde 22.8, nane yüzde 23.8, tere yüzde 20.3, bamya yüzde 2.3, kereviz yüzde 23.4, kırmızı lahana yüzde 13.3, kırmızı pancar yüzde 60, hıyar yüzde 3.1, acur yüzde 12.3, börülce yüzde 19.1.