Bröve için yeni çalışma başlıyor

Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın 29 Ekim'den itibaren kullanmaya başladığı, ancak kamuoyunda büyük tepki gören yeni brövesinin değiştirilmesi için yeniden çalışma başlatılacağını açıkladı.

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın 29 Ekim'den itibaren kullanmaya başladığı, ancak kamuoyunda büyük tepki gören yeni brövesinin değiştirilmesi için yeniden çalışma başlatılacağını açıkladı. 'Kocatepe'deki Atatürk' figürünün çıkarıldığı yeni bröveyle ilgili eleştirileri 'büyük Atatürk'ün milletçe çok sevilmesine' bağlayan Genelkurmay, yeni bröve için halkın katkısını da beklediklerini dile getirdi.
Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın yeni brövesi için yurtiçi ve dışındaki vatandaşların her kesiminden Genelkurmay'a çok sayıda görüş, öneri ve tenkit geldiği belirtilerek, şu görüşlere yer verildi:
'Halkın hassasiyeti göz önüne alınacak'
"11 Kasım 2005'te yapılan açıklamada konunun teknik boyutu izah edilmiş olmasına rağmen, devam eden ve bundan sonra da devam edeceği anlaşılan bu yansımalar, tarafımızdan büyük Türk milletinin ulu Atamıza duyduğu sevginin tezahürü olarak değerlendirilmiştir. Milletinin yargılarına her zaman gereken değeri veren Türk Silahlı Kuvvetleri, kafasında, ruhunda ve kalbinde taşıdığı büyük Atatürk'ün milletçe bu kadar çok sevilmesinden duyduğu memnuniyetle kamuoyunun dilek, temenni ve beklentilerine cevap vermek üzere konuyu yeniden incelemeye karar vermiştir. Halkımızın gönüllü katkılarını ve hassasiyetini dikkate alarak bir çalışma yapılacak ve sonucu kamuoyuyla paylaşılacaktır."
Genelkurmay savunmuştu
Bröveyle ilgili itirazların temel noktasını, Atatürk'ün Kocatepe'deki figürünün çıkarılması oluşturuyordu. İtirazlar basın, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerden gelmişti. Genelkurmay bu eleştirilerin ardından yaptığı açıklamada, "Gözlerden kaçan husus, TSK personelinin esasen beyni ve davranışlarında yer alan Atamızın simgesel resminin, Türk bayrağı ile bütünleşik olarak her rütbedeki personelin kalbinin üstünde taşıdığı ayrı ve özel bir rozette yer aldığı ve üniformanın ayrılmaz bir parçası olarak taşındığıdır" demişti.


    http://www.radikal.com.tr/7641317641310

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.