Brown'dan Erdoğan'a: PKK'ya karşı birlikte çalışacağız

Ortak basın toplantısı düzenleyen Britanya Başbakanı Brown ve Başbakan Erdoğan, stratejik ortaklık belgesi üzerinde anlaşmaya vardıklarını söyledi.

FİGEN GÜNEŞ

LONDRA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İngiltere Başbakanı Gordon Brown, yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, görüşmede iki ülkeyi ilgilendiren konuları ele aldıklarını belirterek, Brown’a gösterdiği konukseverlik için teşekkür etti. Erdoğan, “Türkiye-İngiltere stratejik ortaklık belgesi üzerinde anlaşmaya varıldığını” bildirdi. Bu belgenin, ilişkilerin kazandığı kapsam ve önemi ortaya koyduğunu vurgulayan Erdoğan, “İlişkilerimizin bundan sonrası için bize sağlam bir temel sunmaktadır. Türk tarafı olarak belgede yer alan hususların uygulanmasının sıkı takipçisi olacağız” dedi.

Toplantıda Brown, iki ülke arasındaki ilişkilerin giderek güçlendiğini belirtirken “Terör konusunda da yan yana duracağız. Türkiye ile ilişkilerimiz daha da güçlenmeye devam edecek” dedi. Brown ayrıca “Biz de PKK’yı lanetliyoruz. PKK konusunda birlikte çalışacağız” ifadesini kullandı.

Erdoğan ise şöyle konuştu: “İngiltere ve Türkiye arasında bugün, özellikle de iki ülkeyi ilgilendiren konuları derinlemesine ele aldık. Kendilerinin gösterdiği profesyonellikten dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. İlişkilerimizin bundan sonrası için bize sağlam bir temel sunmaktadır. Başbakan ile terör, Türkiye- AB ilişkileri ve Kıbrıs konularını görüştük. Aynı fikirde olmamız bizi mutlu etmektedir. Bizlere açık net çok güçlü destekleri olmuştur. Türkiye, sınır ötesi konusunda kararlılığını sonuna kadar götürecektir. Türkiye’nin Kıbrıs sorununa gösterdiği hassasiyeti bu zamana kadar kimse gösterememiştir. Terörle mücadele konusunda ise, İngiltere de terör konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşamış ve hala yaşamaya devam ediyor. Terörle ortak mücadele konusunda İngiltere samimiyetle katkıda bulunmuştur. Bu sadece bir ülkenin sorunu değil. Terörizmin çeşitli ülkelerde beslenme alanları vardır. Bunları da zaman zaman belgeleriyle bildiriyoruz. Zaman zaman başka ülkelerin yakaladığı teröristler, teslim edilmemektedir. Bunlar samimiyetsiz davranışlardır. Bu nedenle 17 Ekim’de hükümetimize verilen sınır ötesi yetkisinin sadece PKK’ya karşı kullanılacağını söylüyorum. Irak’ın toprak bütünlüğü üzerine asla bir saldırımız olamaz. Onların da bir an önce demokratik bir düzene kavuşması en büyük arzumuzdur.”