Brüksel'de Türk mahallelerine abluka

Belçika'da terörü protesto amacıyla gösteri düzenleyen Türk vatandaşlarına polis müdahale etti. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Brüksel'deki Schaerbeek ve Saint Josse mahalleleri abluka altına alındı.

BRÜKSEL - Belçika'da terörü protesto amacıyla gösteri düzenleyen Türk vatandaşlarına polis müdahale etti. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Brüksel'deki Schaerbeek ve Saint Josse mahalleleri abluka altına alındı.
Terörü protesto etmek için dün 500'den fazla Türk genci, Ch D'Haecht Caddesi'ne yürüdü. İzinsiz yapıldığı belirtilen gösteriye Belçika polisi müdahale etti. Polis panzerlerle göstericilerin üzerine yürüyerek su sıktı. Olayda en az 25 Türk gözaltına alınırken Türk mahalleleri polis tarafından abluka altına alındı.
Kararname hazırlandı
Brüksel'de bir grup Türk, geçen pazartesi terörizme karşı tepki gösterisi düzenlemiş, Saint Josse belediye binasına Türk bayrağı asmış, ABD elçiliği önünde eylem yapmıştı. Saint Josse Belediyesi, Türk toplumunun terörizme tepki gösterilerinin ardından özel önlemler aldığını açıklamıştı. Saint Josse Belediye Başkanı Jean Demannez, "Olaylar devam ederse belediye sınırları içinde her türlü gösteri ve toplantı yasaklanacak. Bu amaçla bir kararname hazırladık" demişti.
'Kışkırtmalara kapılmayın' uyarısı
Türkiye'nin Brüksel Büyükelçisi Fuat Tanlay, hafta başındaki olayların ardından, Belçika'daki Türklere yönelik bir mesaj yayınlayarak,
'kışkırtmalara kapılmamaları' çağrısında bulunmuştu.
(dha, aa)