Bu 1 Mayıs'ta da polis kaskında numara olmayacak

1 Mayıs günü Taksim meydanına çıkmakta kararlı olanlara uyarı! Geçmiş yıllarda yapılan tüm eleştirilere rağmen, İstanbul çevik kuvvet polisinin kasklarında 1 Mayıs günü kimlik belirlemeye yarayan numaralar olmayacak.


Çevik kuvvet polislerinin kasklarına numara verilmesi uygulaması 54 ilde başarıyla tamamlandı, ancak toplumsal olaylarda orantısız güç kullanımıyla gündeme gelen İstanbul çevik kuvvet polisi uygulamadan bu 1 Mayıs'ta da muaf olacak.

İstanbul dahil toplumsal olayların yoğun olduğu 27 ilde uygulamanın başlamamasına gerekçe olarak "güvenlik sıkıntısı" gösteriliyor.

Bazı yetkililere göre, "personel sicil bilgileri kasklardaki numaralar aracılığıyla terör örgütlerinin eline geçebilir."

Özellikle 1 Mayıs olayları sırasında orantısız güç kullanan polisler gaz maskesi de taktıkları için kimlik tespitleri ve teşhis edilmeleri imkansız hale geliyor.

Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ise, "Kimsenin uygulamaya direnemeyeceğini savunarak 2009 yılı sonuna kadar tüm çevik kuvvvet personelinin kasklarında numara olacağını" ileri sürdü.