Bu acı diner mi?

Gölcük, İzmit, Adapazarı, Yalova ve Avcılar gibi büyük kayıpların yaşandığı merkezlerde yaşayanlar gece boyunca uyumadı. Gündüz mezarları ziyaret eden depremzedeler, hükümete öfke yağdırdı.

İZMİT / GÖLCÜK / ADAPAZARI - Türkiye, depremde yitirdiği insanlarını, hüzün ve öfke gözyaşlarının birbirine karıştığı törenlerle andı, mezarlıklar doldu taştı.
Henüz yaraları sarılmayan depremzedeler, dün de devam eden anma törenleriyle Adapazarı, Gölcük ve İzmit'teki yürüyüşlerde hükümete öfke yağdırdı. 45 saniyelik 7.4 büyüklüğündeki depremin meydana geldiği saat 03.02'de duygular doruğa ulaşırken, bunca can ve mal kaybına rağmen hâlâ ders alınmaması protesto edildi.
Gölcük ve İzmit'te sivil toplum örgütleri
'Felaket unutulduğunda felakettir' sloganıyla yürüdü. Anıtpark'ta deprem fotoğrafları sergisi açıldı, kayıp çocukları anlatan 'Bir umut' adlı film gözyaşlarıyla izlendi. Saat 03.00'te saygı duruşunda bulunuldu, kayıpların ismi yazılı beyaz balonlar gökyüzüne bırakıltı.
'Biz unutmadık ama unutulduk'
Yalova'da Barış Manço Açıkhava Tiyatrosu'nda düzenlenen anma gecesine katılanlar, saat 02.30'da ellerinde mum ve çiçeklerle topluca anıt mezara yürüdü. Ortasından geçen yol 'fay hattını', 2 bin 567 kişinin isimlerinin yazıldığı kırık mermer sütunların yıkılan bina ve işyerlerini, bacadan sürekli akan suyun ise dökülen gözyaşını simgelediği anıtmezara çiçekler konuldu. Adapazarı'nda yaklaşık bin depremzede, 'Yaşanabilir Bir Kent' sloganıyla
70'e yakın sivil toplum örgütünün düzenlediği mitinge katıldı. Konuşmacılar, unutulduklarını belirterek, hükümete sitem etti.
Karamürselli depremzedeler, ellerinde pankartlarla Gölcük'te yürüdü, "Evlerimizin temeli dahi atılmadı" diye bağırdı.
Çınarcık'taki anma törenleri ise gergin geçti. Çok sayıda kişinin ölümüne neden olmakla suçlanan müteahhit Veli Göçer'i protesto pankartlarını yetkililer kaldırttı. Eskişehir'de de 17 Ağustos depreminde yıkılan yedi katlı Tarhan Apartmanı'nda ölen 32 kişi anıldı. Ölenlerin yakınları binanın bulunduğu boş arsaya karanfiller bıraktı.
Avcılar'da ise bazı etkinlikler, izinsiz olduğu gerekçesiyle engellendi.