Bu acı hiç unutulmayacak...

Bu acı hiç unutulmayacak...
Bu acı hiç unutulmayacak...
Marmara depreminin 10'uncu yılında, yıkılan kentlerde anmalar ve gözyaşı vardı. Bitmeyen acılar depreme karşı önlemin önemini anlatıyordu

YALOVA/İZMİT/ADAPAZARI- Resmi verilere göre 17 bin 480 kişinin öldüğü Marmara depremi’nin 10. yıldönümünde depremle yıkılan kentlerde anma törenleri yapıldı. Törenlere katılım az olurken Sakarya’daki törene vali ve belediye başkanı katılmadı.
Yalova’da düzenlenen törende depremde yakınlarını kaybedenler, 17 Ağustos Deprem Anıtı’nın üzerindeki isimlerin yanına çiçekler koyup gözyaşı döktü.  Törene bu yıl katılımın az olması dikkat çekti.
Depremin merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesindeki tören Kavaklı sahilinde yapıldı. Felaketin yaşandığı saat 03.02’de yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu, denize çelenk bırakıldı. Tören sırasında alkollü Behçet Yılmaz adlı bir kişi, “İşyerim kapandı, sizler sebep oldunuz” diye bağırıp, İlçe Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’e yumruk attı. Bu kişi gözaltına alındı.  Gölcük’te Donanma Komutanlığı’nda ölen 420 asker için de anma töreni yapıldı.
Adapazarı’nda ise Sakaryaspor taraftar grubunun ‘10’uncu yılda 10 bin kişi’ sloganıyla başlattığı çağrının ardından tören düzenlendi. Törene 600 kişi katıldı. Anma törenlerine Sakarya Valiliği ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden yetkililer katılmadı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yayınladığı mesajda “Önlemler alındı, ancak hala atılması gereken adımlar var” denildi. (dha)

Kahramanlar 
Depremin 10. yılı kahramanları da hatırlama zamanı, binlerce gönüllü ve arama kurtarma ekibinin yanısıra madenciler de depremde onlarca hayat kurtardı. Madenciler 17 Ağustos’ta 32, 12 Kasım Düzce depreminde 71 kişiyi enkaz canlı çıkarmıştı. (aa) 
FOTOĞRAF: ERDİNÇ AKSOY / AA


Ölüm tarihi ve soyadı aynı mezarlar
SAKARYA/ İZMİT- Deprem felaketini yaşayan kentlerde gece meydanlarda gündüz ise mezarlıklarda hüzün vardı. Adapazarı’ndaki anmada anne Firdevs Akgül, depremde ölen 12 yaşındaki kızı Tuğba’nın resmi elinde gözyaşı döktü. Gölcük’teki 17 Ağustos Mezarlığı’nda ise oğlu, kardeşi, yeğenleri ve dayısının çocuklarının arasında bulunduğu 12 akrabasını kaybeden Aslan Demir dua ediyordu. Pek çok kişi ölüm tarihi aynı mezarlar başında ağladı. (dha)  
FOTOĞRAF: AFP
FOTOĞRAF: ŞENGÜL OYMAK / AA