Bu acı nasıl diner?

Okul gezisi için Kapadokya'ya giderken kazada ölen 33 kişiden 18'inin cenaze töreni İzmir Konak Meydanı'nda yapıldı. Törende herkes gözyaşlarına boğuldu.
Çocuklar, kadınlar ve erkekler için üç ayrı cenaze namazı kıldıran müftüvekili İlyas Öztürk, "Cennetin bahçelerinde gezilerini sürdürüyorlar" dedi.

İZMİR - Berin Açan, otobüste annesi Songül, babası İmamettin Açan'la birlikte ölmüştü. Aile feryat ediyordu, "Diğer torunumuz Bergin Açan da yaralı. Ona bu haberi nasıl vereceğiz?"
Mühendis Mustafa Koca'nın ağlamaktan gözleri kurumuştu. Eşi Özden ile ilköğretim sekizinci sınıf kızı Gülbin, öğretmen tanıdıkları Yeşim Aygün'ün davetiyle Kapadokya kafilesine katılmışlar, sonra ikisinin de ölüm haberi gelmişti.
Ev hanımı İsmet Alaş da Zafer İlköğretim Okulu öğrencisi olan iki oğlu İbrahim ve Halil Can'la birlikte Kapadokya'yı görmenin heyecanıyla yola çıkmıştı. Küçük oğlu İbrahim'le birlikte ölenler arasındaydı. Kocası Celal Alaş dün eşi ve oğlunun ardından ağlarken, bir yandan da aklında hastanedeki büyük oğlunun nasıl olduğu vardı...
İzmir'de her zaman mitinglerin, kutlamaların alanı olan Konak, bu kez onulmaz bir acıya tanıklık ediyordu. Meydanda 18 tabut vardı. 2 bini aşkın İzmirli, onları uğurlamak için toplanmıştı.
İzmir Zafer İlköğretim Okulu'nun Kapadokya gezisi, Aksaray yakınlarında cumartesi sabaha karşı 33 can alan, 29 kişinin de yaralandığı kazayla bitmişti. Cenazelerin dördü Aksaray'da kalırken, 29'u, 14 yaralıyla birlikte dün sabaha karşı uçakla İzmir'e getirildi. Sağlık Müdürlüğü'nün ambulansları, yaralıları hastanelere sevk etti.
Ölenlerden 11'inin cenazesi başka yerlerde toprağa verilmek üzere alındığı için Konak Meydanı'na getirilmedi. İbrahim Yalçınkaya Foça ilçesine, Beyhan Saruhan Bayındır ilçesine, Özlem İncesu Menderes ilçesine, Halil Adıgüzel Kütahya'ya, Gülşen Dayan Balıkesir'e götürüldü. Öğretmen Yeşim Aygün, kızı Naz Tönek, annesi Ergül Aygün, teyzesi Serpil Öznur'un cenaze namazı Buca Laleli Camii, Çağan Kağan Adıgüzel ve Azize Sevinç'inki Eşrefpaşa Yapıcıoğlu Camii'nde kılındı. Konak Meydanı'na, Fatma Çalmanda, Elif Çalmanda, Sevim Akkımız, Nuran Kılıçoğlu, Büşra Güven, Mine Okboy, Fatma Çukurbaşı, Onur Çukurbaşı, Beren Açan, Songül Açan, İbadettin Açan, Mehmet Ali Küçükkurum, Deniz Evsen, İbrahim Alaş, İsmet Alaş, Gülbin Koca, Özden Koca, Sabriye Çoban getirildi.
Konak Hükümet Konağı ve Saat Kulesi arasında küçük bir mescit olan, cenaze törenlerine kapalı tarihi Yalı Camii, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'dan sonra ikinci kez cenaze törenine açıldı. Cenazeye katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Bana göre şehit
olan bu kardeşlerimizin yakınlarının başı sağ olsun" dedi. Müftü vekili İlyas Öztürk, "Onlar bu gezilerini sürdürüyor. Ama bu fani dünyada değil, cennetin bahçelerinde" derken, çocuklar, kadınlar ve erkekler için üç cenaze namazı kıldırdı.
Öğretmenlere acı sonrası kılavuzu
Okul, dün kayıplarını uğurlarken bir yandan da cenaze sonrasına hazırlandı. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık biriminden öğretmenlere, öğrencilere nasıl davranmaları gerektiği konusunda iki sayfalık kılavuz dağıtıldı. Öğrencilerin yas tutmasına, kazayla ilgili konuşmasına izin verilmesi, yaşa uygun açıklamalar yapılması, ölenleri hatırlatan şeylerin ortadan kaldırılması istendi.
'Şoförün uyumuş olduğu ihtimali zayıf'
Facianın ardından rapora kaza nedeni olarak 'otobüsün şerit ihlali yaptığı' yazıldı. Polis yetkilileri yaralı ifadeleri doğrultusunda otobüs şoförü Cumhur Çolak'ın, kazadan kısa süre önce direksiyona geçtiğinin belirlendiğini bu nedenle uyuklama ihtimalinin zayıf olduğunu, ancak silik olan yoldaki şeritleri ayıran çizgiyi görememiş olabileceğini söyledi.
Yaralı ifadelerinde kazadan yaklaşık 15 dakika önce otobüsün bir istasyonda ihtiyaç molası verdiği, bu sırada da şoför değişikliği yapıldığı belirtildi. İddiaya göre bu molada emekli polis memuru olan şoför Ahmet Cengiz, bagaj bölümündeki şoför istirahat bölümüne geçti. Burada istirahat eden Cumhur Çolak şoför koltuğuna oturdu ve 15 dakika sonra da kaza oldu.
Kaza tesbit tutanağını hazırlayan bilirkişi polis ekibi, facianın nedeni olarak 'otobüsün şerit ihlali yaptığını' yazdı. Aksaray İl Emniyet Müdürvekili Hasan Hüseyin Karapınar, şerit ihlalinin nedenini henüz tespit edemediklerini belirtti. Karapınar, "Yaralı ifadelerine dayanarak, şoförün
15 dakika önce değiştiği söyleniyor. Bu nedenle uyumuş olma ihtimali
zayıflıyor. İkinci bir neden şoför yol çizgilerini görememiş olabilir" dedi. Kazanın meydana geldiği bölgede yol çizgilerinin silikleştiği görüldü.
Kazanın yaşandığı Konya-Aksaray karayolu iki şeritli bir yol. Buranın duble yol olabilmesi için projenin ihale aşamasına geldiği belirtildi. Toplam 155 kilometrelik duble yol, Konya ve Aksaray özel idarelerince yapılacak. Ancak Özel İdare Müdürlüğü yetkillieri ayrılan ödeneğin az olduğunu bu yıl bir çalışma beklenmediğini söyledi.
Bakanlar Kurulu görüşecek
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, otobüse fazla yolcu alınması, aracın seyahat iznin bulunmaması ve bildirilen otobüsten başka bir otobüsle yola çıkılmasıiddialarına ilişkin idari soruşturma başlatacak. Devlet Bakanı Mehmet Aydın, olayın Bakanlar Kurulu'nda da görüşüleceğini açıkladı.
Ölenlerin isimleri
Kamyon şoförü Adnan Ölmez, otobüs şoförü Cumhur Çolak (40), Büşra Güven (8), İbrahim Alaş (7), Özlem İncesu (16), Fatma Çalmanda (8), Gülbin Koca (16), Çağan Adıgüzel (5), Onur Çukurbaşı (14), Fatma Çukurbaşı (39), Nurhan Kılıçoğlu (46), Gülşen Dayan (61), Sevim Akkımız (45), Nergiz Kavalcı (41), İbrahim Yalçınkaya (77), Elif Çalmanda (36), Songül Açan (28), Beren Açan (3) İmadettin Açan (32), Derya Karabakı (24), Mine Okboy (47), Mehmet Ali Küçükkurum (62), Halil Adıgüzel (42), Özden Koca (47), Yeşim Aygün, Naz Tömek, Serpil Öznur, Ergül Aygün, Deniz Evsen, Beyhan Saruhan (38), Sabriye Çoban (21), İsmet Alaş (43) ve Azize Sevinç (33).