@ismailsaymaz

Bu afişin sponsoru kim?

Bu afişin sponsoru kim?
Bu afişin sponsoru kim?
Osmangazi Üniversitesi, öğrencilerin 'Direniş Forumu' afişi nedeniyle polis sorgusunu aratmayan bir soru listesi hazırladı: Kim yazdı, kim bastırdı?
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde okuyan bir grup öğrenci geçen 2 Ekim’de Meşelik Kampüsü’ndeki Meşelik Kafe önünde bir forum düzenledi. Forumda, Ali İsmail Korkmaz anısına kampüste fidan dikmeyi ve merdivenleri boyamayı konuşan gençler, arkalarına, ‘Osmangazi Üniversitesi Direniş Forumu’ yazılı bir afiş astı. Afiş üzerine üniversitede adeta sıkıyönetim başlatıldı. Soruşturmacı olarak atanan Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Cemil Yücel, foruma katılan üniversitelileri dün ifadeye çağırdı.
Çağrı evrakı ekinde, öğrencilere sorguda yöneltilecek sorular da eklendi. O sorular şöyle:
Afişte ne yazıyordu? Yazıyı kim kararlaştırdı?
Afişi alana getirenler kimlerdir? Bilginiz var mı?
Afişi kimin tasarladığı, kimin bastırdığı, nerede basıldığı, kimin ödediği hakkında bilginiz var mı?
Afişi bastırmanın maliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Nasıl finanse ediliyor?
Afişi asmanın amacı ve hedef hakkında bilginiz var mı?
Afiş asma kararı kimlerle beraber verildi?
Elinizde afiş ya da benzer afişlerden bulunmakta mıdır?
İleride asmayı düşündüğünüz başka afişler var mıdır?
E.G., G.A., İ.E.C., R.D., U.D. adlı öğrencileri tanıyor musunuz? Afiş asma olayında neler yaptılar?
Kampüste ileride benzer etkinlikler yapılıp yapılmayacağı hakkında bilginiz var mı?
Üniversiteli Mustafa Dinç, dün komisyona verdiği yazılı savunmasında, isnat edilen ‘disiplini bozucu’ eylemlerin belirtilmediğini, hangi maddeden soruşturma açıldığının da ifade edilmediğini vurguladı. Foruma katıldığını, adı geçen pankartın da duyuru amaçlı olduğunu kaydeden Dinç, “O gün orada asılı olan şey, pankarttır. Ben gittiğimde forum başlamıştı. Eskişehir’de öldürülen öğrenci arkadaşımız Ali İsmail Korkmaz’ı yaşatmak için üniversitemize fidan dikilmesi ve merdivenlerin boyanması konuşuldu. Okuldaki öğrenci sorunlarının da konuşulduğu foruma katılmamın bir disiplin suçu olduğunu düşünmüyorum” dedi.
“Bu pankartın içeriği YÖK Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’nin hangi maddesini ihlal etmektedir?” diye soran Dinç, şöyle devam etti:
“Foruma katılmam ve orada konuşmam düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındadır. Sanki organize bir suç örgütü operasyonunda gözaltına alınmışım da kolluk tarafından sorgulanıyorcasına karşılaştığım bu sorulara cevap dahi vermiyorum.”